Bliski Wschód: Kolejne protesty w Jemenie, Bahrajnie i Iraku

[2011-03-13 07:37:48]

W ostatnich dniach przez kraje Bliskiego Wschodu przetoczyła się kolejna fala protestów. Do największych starć doszło w Jemenie, gdzie 12 marca dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice stolicy kraju - Sany, domagając się ustąpienia prezydenta Alego Abdullaha Saliha. Uczestnicy demonstracji protestacyjnej zostali zaatakowani przez siły bezpieczeństwa, która użyła gazów łzawiących i armatek wodnych. Zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad 30 zostało rannych. Również w mieście Tiaz rannych zostało trzech studentów po tym, jak policja otworzyła ogień do demonstrantów żądających postawienia prezydenta przed sądem. W mieście Mukala w wyniku starć między a policją a demonstrantami zginął kilkunastoletni chłopiec. Z kolei niezidentyfikowani sprawcy zabili czterech żołnierzy w prowincji Hadhramaut. Władze oskarżyły o zamach Al-Kaidę. Od stycznia br. w Jemenie śmierć poniosło około 30 ludzi.

Zanim doszło do krwawych wydarzeń prezydent Salih obiecał 10 marca zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom antyrządowych demonstracji. Złożył też zapowiedź przekazania władzy w ręce parlamentu oraz rozpisania do końca roku referendum w sprawie nowej konstytucji wprowadzającej rozdział władzy między prezydentem a parlamentem. Opozycja odrzuciła tą ofertę, uznając, że została ona zgłoszona zbyt późno. Do nawiązania "poważnego dialogu" z prezydentem wezwał natomiast doradca Białego Domu ds. zwalczania terroryzmu John Brennan. Jego zdaniem, zarówno rząd, jak i opozycja są odpowiedzialni za wypracowanie pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu politycznego.

W miejscowości Dżahra położonej na zachód od stolicy Kuwejtu policja przy użyciu gazów łzawiących rozpędziła 11 marca niewielką demonstrację zamieszkałych w Kuwejcie obcokrajowców. Domagali się oni przyznania obywatelstwa Kuwejtu i innych praw należnych obywatelom tego kraju po tym, jak poprzedniego dnia parlament odmówił przeprowadzenia debaty dotyczącej przyznania cudzoziemcom praw obywatelskich. Jesteśmy od 50 lat bezpaństwowcami, żądamy przyznania obywatelstwa - głosił olbrzymi baner niesiony przez demonstrujących.

W stolicy Bahrajnu - Manamie policja zatrzymała pochód dziesiątek tysięcy demonstrantów, zmierzających w kierunku pałacu króla. Policja zablokowała trasę pochodu i użyła gazów łzawiących. Poważnie ranna została jedna osoba. Rodzina króla ma tu wiele pałaców i domów. My jesteśmy pokojowo nastawieni. Chcemy wejść do ich domów i upomnieć się nasze prawa - mówił jeden z demonstrantów Achmed Dżaafar.

Do protestów na tle socjalnym doszło w Iraku. Około 500 osób wzięło 11 marca udział w demonstracji na placu Tahrir w Bagdadzie domagając się pracy i zapewnienia podstawowych usług. Akcje protestacyjne miały w innych miastach, m.in. w Sulejmaniji i Basrze.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 września:

1863 - Urodził się Hugo Hasse, jeden z liderów niemieckiej socjaldemokracji; polityk SPD, potem USPD.

1902 - W Paryżu zmarł Émile Zola, francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu.

1919 - Szwecja: Wprowadzono 8-godzinny dzień pracy.

1937 - W wyniku konfliktu politycznego sanacyjne władze zawiesiły Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyznaczając na państwowego kuratora b. działacza ONR Pawła Musioła.

1993 - Austria: Sąd w Wiedniu skazał G. Kuessela na 10 lat więzienia za organizowanie grup neonazistowskich.


?
Lewica.pl na Facebooku