Chiny: Rosną wydatki na cele socjalne i wojsko

[2011-03-13 22:39:02]

Chiny określiły tegoroczny deficyt budżetowy na poziomie 2 proc. PKB - o 0,5 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Jednak w odróżnieniu od państw członkowskich Unii Europejskiej, deficyt finansów publicznych nie oznacza zmniejszenia wydatków na cele socjalne. Dotyczy to przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego. O około 35 proc. mają być zwiększone nakłady na budowę mieszkań dla rodzin o niskich dochodach. W ramach programu "Dostępne mieszkanie" przewiduje się zbudowanie do roku 2015 około 36 milionów mieszkań dla rodzin, których miesięczny dochód nie przekracza równowartości 570 dolarów na głowę a powierzchnia mieszkalna wynosi mniej niż 10 metrów kwadratowych na jednego członka rodziny. Mieszkania takie będą sprzedawane ze zniżką, np. lokal w którym 1 metr kwadratowy kosztuje 3 tysiące dolarów, ale rodziny objęte programem będą mogły kupić po cenie 968 USD za metr.

Będzie również możliwy wynajem za 10 dolarów mieszkań o powierzchni 48 metrów kwadratowych. W bieżącym roku ma zostać oddanych do użytku 10 milionów tanich lokali mieszkalnych, tj. o 70 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Na ten cel będzie przeznaczona kwota 200 miliardów dolarów. W samym Pekinie realizuje się program budowy 345 takich mieszkań, pięciokrotnie tańszych niż domy znajdujące się w bliskim sąsiedztwie. Jak twierdzi przedstawiciel jednej z firm budowlanych, projekt ten budzi zainteresowanie również wśród deweloperów, którzy liczą na duże dochody z tytułu obsługi tak wielkiej ilości mieszkań.

Ponadto chiński rząd opracował nowy dziesięcioletni, obejmujący lata 2011-2020, plan redukcji ubóstwa. Jak podaje chińska agencja informacyjna Xinhua, w Chinach około 150 milionów ludzi spośród 1,3 miliarda żyje poniżej wyznaczonego przez ONZ standardu ubóstwa na poziomie 1 dolara dziennie.

Oprócz wzrostu wydatków na cele socjalne w bieżącym roku mają się także zwiększyć nakłady na siły zbrojne. Wydatki budżetowe na cele wojskowe mają wzrosnąć o 12,7 proc. w porównaniu z rokiem 2010, kiedy to na armię wydano 78 miliardów dolarów. Zwiększone środki mają być przeznaczone nie tylko na cele zbrojeniowe, lecz także na zwiększenie o około 40 proc. płac 2,3 miliona wojskowych funkcjonariuszy. Będzie to już trzecia taka podwyżka płac na przestrzeni ostatnich sześciu lat.

Jak oświadczył rzecznik Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Li Zhaoxing, chińska armia nie stanowi zagrożenia dla innych krajów. Mimo to przeznaczanie przez Pekin coraz większych kwot na cele wojskowe budzi niepokój w Indiach. W projekcie budżetu na bieżący rok przewidziano tam wzrost nakładów na zbrojenia o 11,6 proc. do poziomu 36,3 miliarda USD. Ponad 40 proc. tej kwoty ma być przeznaczone na modernizację uzbrojenia, m.in. na zakup 126 myśliwców za 10,5 miliarda dolarów. Według danych z maja 2010 r., Indie mają do dyspozycji 60-80 nośników broni jądrowej, podczas gdy Chiny - 240.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku