Wielka Brytania chętnie przyjmie milionerów spoza UE

[2011-03-16 22:55:19]

Damian Green (na zdjęciu), brytyjski Minister ds. Imigracji (Minister of State for Immigration) przedstawił 16 marca w siedzibie londyńskiej giełdy założenia szybkiej ścieżki imigracyjnej dla zagranicznych milionerów, zwanych superinwestorami. Obcokrajowcy gotowi zdeponować 10 mln funtów na koncie w brytyjskim banku uzyskają wizę dla inwestorów uprawniającą do ubiegania się o prawo stałego pobytu w Wielkiej Brytanii po 2 latach zamiast 5. W przypadku zdeponowania 3 mln funtów czas oczekiwania na stały pobyt wyniesie 3 lata. Inwestorzy dysponujący depozytem w wysokości 1 mln funtów wciąż będą musieli czekać 5 lat, ale za to zostaną zwolnieni z obowiązującego w takich sytuacjach testu językowego. Prawa do stałego osiedlenia w Wielkiej Brytanii zagraniczni bogacze nie stracą, nawet jeśli przez 180 dni (6 miesięcy w roku) będą przebywali poza krajem (dotychczasowy limit wynosił 90 dni).

Zliberalizowano również przepisy dotyczące uzyskania prawa stałego pobytu przez przedsiębiorców. Jeśli założą w Wielkiej Brytanii firmę, tworząc co najmniej 10 nowych miejsc pracy, o rocznych obrotach przewyższających 10 mln funtów, uzyskają takie prawo po trzech latach. Wizę uzyskają także cudzoziemcy, jeśli mają 50 tys. funtów do zainwestowania i biznesplan. Jeśli taką sumą będzie dysponowało dwóch wspólników z biznesplanem, to obaj (oboje) otrzymają wizy.

Zmiany, które w życie od 6 kwietnia, wraz z początkiem nowego roku finansowego 2011/12, obejmą także do tysiąca imigrantów, głównie młodych ludzi z kapitałem intelektualnym, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie na polu naukowym lub kulturalnym, bądź mają taki potencjał.

Multimilionerom prawdopodobnie najbardziej spodoba się możliwość zdobycia prawa stałego pobytu mimo mieszkania przez 6 miesięcy w roku poza Zjednoczonym Królestwem. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że zainteresowanie osiedleniem się w Wielkiej Brytanii wyrazili w ostatnich miesiącach przedsiębiorcy i finansiści z państw arabskich, zwłaszcza Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Bahrajnu, zaniepokojeni "Wiosną Ludów" na Bliskim Wschodzie. Rząd brytyjski chce ich przyciągnąć, ułatwiając osiedlenie się.

Zdaniem ministra Greena celem zmian jest dopilnowanie, że Wielka Brytania jest otwarta na ludzi z dużym kapitałem do zainwestowania, pobudzenie tworzenia nowych miejsc pracy i przychodu narodowego. Krytycy sądzą, że rząd otworzył furtkę dla bogaczy do "kupna paszportu".

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1936 - PPS, Bund i klasowe związki zawodowe wygrały wybory do Rady Miejskiej Łodzi.

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku