Ukraina: Wciąż można głosować za nieobecnych parlamentarzystów

[2011-03-17 17:11:38]

Deputowani ukraińskiego parlamentu nie zdołali 17 marca uchwalić nowego systemu głosowania, który zapobiegałby oddawaniu głosów za nieobecnych posłów, czyli w istocie fałszowaniu głosowań parlamentarnych. Wprowadzenie obowiązku osobistego głosowania poparło 222 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Do uchwalenia zmian potrzebna była ponad połowa składu parlamentu, czyli co najmniej 226 posłów.

Praktyka głosowania za nieobecnych kolegów partyjnych jest w ukraińskim parlamencie zwyczajem powszechnym. Do głosujących zalicza się nawet takich deputowanych, jak najbogatszy obywatel Ukrainy Rinat Achmetow, który formalnie głosuje nad ustawami, mimo że był obecny tylko na jednym posiedzeniu Rady.

W lutym sposób głosowania ukraińskich deputowanych rozbawił polską delegację parlamentarną, goszczącą w Radzie Najwyższej w Kijowie w ramach obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy. Kiedy Polacy zobaczyli, że nasi deputowani biegają w ławach poselskich, naciskając przyciski do głosowania za swych nieobecnych kolegów, zaczęli się śmiać i filmować to telefonami komórkowymi - powiedziała wtedy PAP ukraińska dziennikarka parlamentarna Olha Pyrożko. Po tym wydarzeniu przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn przyznał, iż odczuwał wstyd, gdy zrozumiał, że Polacy byli świadkami zachowania ukraińskich deputowanych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 września:

1919 - Ukraina: Anarchiści z Machnowskiej Armii Powstańczej, pod dowództwem Nestora Machno zadali decydującą klęskę białym wojskom Denikina.

1932 - Decyzją polskiego MSW rozwiązano Ukraińską Włościańsko-Robotniczą Socjalistyczną Jedność (tzw. Sel-Rob).

1937 - W Warszawie odbył się zorganizowany przez Centralny Wydział Młodzieży PPS ogólnopolski zlot młodzieży socjalistycznej; wzięło w nim udział 15 tysięcy młodych socjalistów.

1939 - Delegalizacja Francuskiej Partii Komunistycznej pod zarzutem działalności antypaństwowej.

1941 - Krótko po starcie z lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z pierwszym składem Grupy Inicjatywnej PPR, która miała zostać przerzucona do Polski. W katastrofie zginął Jan Turlejski, a ranni zostali Jakub Aleksandrowicz, Czesław Skoniecki i Roman Śliwa.

1944 - W pierwszym powojennym rządzie Francji komuniści objęli resorty zdrowia i lotnictwa.

1946 - Urodziła się Andrea Dworkin, amerykańska feministka radykalna, socjolożka, pisarka, inicjatorka antypornograficznego nurtu feminizmu.

1959 - Zmarł postrzelony przez buddyjskiego mnicha lewicowy premier Cejlonu Solomon Bandaranaike.

1968 - RFN: Powstała Niemiecka Partia Komunistyczna.

1980 - W wyniku zamachu neonazistowskiej Wehrsportgruppe Hoffmann w Monachium 13 osób zostało zabitych, a ponad 200 odniosło rany.

2000 - "Bitwa o Pragę" - kilkanaście tysięcy osób demonstrowało przeciwko obradom Banku Światowego w Pradze czeskiej. Data ta uznawana jest za symboliczny początek ruchu alterglobalizacyjnego w Europie środkowej i wschodniej.

2001 - Uruchomiona została polska Wikipedia, wolna encyklopedia internetowa.

2016 - W Hawanie podpisano porozumienie kończące wojnę domową w Kolumbii.

2017 - João Lourenço (MPLA-PT) został prezydentem Angoli.


?
Lewica.pl na Facebooku