USA: Nieludzkie traktowanie Manninga zostało skrytykowane

[2011-03-17 23:19:57]

American Civil Liberties Union (Amerykański Związek Swobód Obywatelskich, ACLU) stwierdził, że sposób, w jaki Pentagon traktuje szeregowca Bradleya Manninga (na zdjęciu - widoczny jest jego kiepski stan), podejrzanego o przekazanie setek tysięcy tajnych dokumentów portalowi Wikileaks, stanowi naruszenie zasad. Dyrektor ACLU Anthony Romero napisał w liście do ministra obrony USA Roberta Gatesa: W imieniu ACLU i jego członków piszę, żeby wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie nieludzkimi warunkami, w których (szeregowy pierwszej klasy) Bradley Manning jest przetrzymywany w Quantico Base Brig.

23-letni obecnie Manning został aresztowany w czerwcu 2010 roku w Iraku pod zarzutem przekazania wielkiej liczby tajnych amerykańskich dokumentów demaskatorskiemu portalowi kierowanemu przez Juliana Assange’a. Wiele z nich, a były to prawdopodobnie raporty z wojny i depesze dyplomatyczne, zostało później szeroko rozpowszechnionych w Internecie.

Romero zwrócił uwagę, że Manning nie został skazany za żadne przestępstwo, a jednak - jak wynika z doniesień samego zatrzymanego i jego adwokata - traktowany jest on w szczególnie surowy sposób, który stanowi pogwałcenie przez Departament Obrony USA podstawowych zasad konstytucyjnych.

Rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley 13 marca podał się do dymisji po ostrym skrytykowaniu sposobu, w jaki Pentagon traktuje aresztowanego żołnierza. Manning jest trzymany w izolatce i zmuszany do spania zupełnie nago, bez bielizny, pod pretekstem, że mógłby popełnić samobójstwo z jej użyciem. Traktowanie to rzecznik określił jako żałosne, kontr produktywne i głupie.

Jak podaje presstv.ir, prezydent Barack Obama, laureat pokojowej Nagrody Nobla, określił jednak sposób traktowania Manninga przez Pentagon jako odpowiedni.

W pierwszej połowie marca armia postawiła aresztantowi dodatkowe 22 zarzuty, w tym tak ciężkie przestępstwo, jak "pomaganie wrogowi", za które potencjalnie grozi kara śmierci. Jednak władze wojskowe stwierdziły, że nie będą postulowały takiej kary, a jedynie dożywocie (według innych źródeł - 52 lata więzienia).

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku