USA: Zakaz wjazdu dla Malalai Joyi

[2011-03-20 10:08:49]

Jak poinformowały strony Afghan Womens’ Mission i UK Progressive, władze Stanów Zjednoczonych odmówiły wjazdu na swoje terytorium działaczce na rzecz praw człowieka z Afganistanu Malalai Joyi. Jako powód podano fakt, że jest ona bezrobotna i żyje w ukryciu. W dniach 20 marca - 10 kwietnia miała ona przebywać w stanach Nowy Jork, New Jersey, Maryland, Massachusetts, Vermont, New Hampshire, Pensylwania, Illinois, Minnesota, Oregon, Waszyngton i Kalifornia oraz w mieście Waszyngton, promując nowe wydanie swojej książki "Kobieta wśród Panów Wojny".

Do tej pory nie odmówiono Malalai wizy do USA. Przyjeżdżała tu wiele razy na nasze zaproszenie beż żadnych kłopotów. Afghan Women’s Mission (AWM) jest głównym sponsorem jej ostatniej podróży - wysłaliśmy Malalai oficjalne zaproszenie, a także kupiliśmy jej bilety do USA i z powrotem. Jestem zdziwiona, że odmówiono jej prawa do wjazdu. Czego boją się władze imigracyjne? Mogę tylko przypuszczać, że boją się skutków jej wypowiedzi w czasie, gdy udział USA w wojnie w Afganistanie jest niepopularny jak nigdy dotąd, a większość Amerykanów opowiada się za wycofaniem wojsk - powiedziała Sonali Kolhatkar z AWM i współautorka książki "Krwawiący Afganistan".

Joya żyje w ukryciu, ponieważ może zostać zabita za to, że zdecydowała się odważnie wystąpić w obronie praw kobiet. To nieprzyzwoite, że władze Stanów Zjednoczonych odmawiają jej prawa wjazdu do kraju. Ta decyzja uwidacznia hipokryzję USA, które ponoć chce wyzwolić afgańskie kobiety. Co jednak oznacza to wyzwolenie, gdy władze są tak naprawdę zajęte uciszaniem Joyi? Mam nadzieje, że władze umożliwią jej jednak pobyt w kraju przez trzy tygodnie, tak jak zaplanowano. Ludzie w 13 stanach ciężko pracowali, żeby zorganizować pobyt Malalai tak, by mogła opowiedzieć o tym, co tak naprawdę dzieje się w Afganistanie - dodała Kolhatkar.

Joya została w 2005 roku, wieku 27 lat, najmłodszą kobietą wybraną do afgańskiego parlamentu. Z powodu swojej zdecydowanej krytyki wobec "panów wojny" oraz islamskich fundamentalistów doszło do co najmniej pięciu zamachów na jej życie. Wielokrotnie krytykowała obecność wojsk NATO w Afganistanie i opowiadała się za ich natychmiastowym wycofaniem. 21 maja 2007 roku została wykluczona z parlamentu za krytykę deputowanych, którzy jej zdaniem nie robili nic dla poprawy sytuacji afgańskiego społeczeństwa. W 2010 roku została uznana przez magazyn "Time" za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Jej książka została przetłumaczona na wiele języków, a sama Joya promowała ją w różnych krajach, w tym m.in. Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Francji i Holandii.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku