SdPl: I Konferencja Krajowa

[2004-10-10 23:09:13]

Socjaldemokracja Polska poprze wniosek o wotum zaufania dla Rządu Marka Belki. Tak zadecydowali uczestnicy I Krajowej Konferencji Socjaldemokracji Polskiej. Przeciwko udzieleniu poparcia Radzie Ministrów głosowało tylko 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu. Pozostali z ponad 300 delegatów byli za.

Delegaci na Konferencję przyjęli stanowisko Socjaldemokracji Polskiej w sprawie dalszego udziału wojsk polskich w Iraku. Czytamy w nim, że po styczniowych wyborach w tym kraju to nowy iracki rząd oraz polski Parlament powinny wyrazić zgodę na dalsze stacjonowanie tam polskich wojsk. W przypadku gdyby Amerykanie próbowali opóźnić wybory w Iraku, polskie wojska powinny być wycofane natychmiast. Ewentualny dłuższy pobyt polskich żołnierzy w Iraku mógłby mieć miejsce tylko na podstawie nowej rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Socjaldemokracja Polska krytykuje także jednostronną politykę zagraniczną Polski i apeluje o powrót do zasad globalnego ładu i wielostronnego dialogu.

Konferencja nie zamknęła się jednak tylko na kwestiach poparcia dla Rządu oraz sytuacji w Iraku. Przewodniczący partii Marek Borowski wygłosił swego rodzaju manifest programowy. Borowski zapowiedział, że Socjaldemokracja jako partia lewicowa zawsze będzie stawać po stronie słabszych. Dziś często słyszymy, że społeczeństwu trzeba dać wędkę. Na pytanie "dawać rybę czy wędkę?", odpowiadamy "dawać wędkę, a tam, gdzie w stawie nie ma ryb, dawać i ryby" - stwierdził Borowski.

Borowski odniósł się także do spraw światopoglądowych. Socjaldemokracja będzie walczyć o prawa kobiet oraz liberalizację ustawy antyaborcyjnej, równy status mniejszości narodowych oraz mniejszości seksualnych. Ważnym dla SdPl jest także zagwarantowanie swobody wyboru sposobu spędzania wolnego czasu oraz swobody wypowiedzi artystycznej. Borowski zapowiedział reagowanie na kolejne próby zamykania ust artystom przez skrajną prawicę. Dużo miejsca poświęcono także stosunkom państwo-kościół. Socjaldemokracja opowiada się za państwem laickim i rozdziałem tych dwóch instytucji. Opracuje również własny projekt ograniczenia przywilejów kościoła. Borowski podkreślił jednak, że SdPl nie jest partią antyklerykalną.

Deputowany do Parlamentu Europejskiego Józef Pinior podkreślał natomiast zasługi polskich partii lewicowych we wprowadzeniu Polski do Unii Europejskiej. Zaapelował także o wyrzeczenie się populizmu w kwestiach europejskich, który doprowadzi do skłócenia Polski z innymi krajami i odizolowania jej na polskiej scenie politycznej. Socjaldemokracja Polska będzie postulować o przeprowadzenie jednocześnie z wyborami prezydenckimi referendum o przyjęciu traktatu europejskiego.

Ostro w kwestiach światopoglądowych wypowiedziała się senator Zdzisława Janowska. Sytuację na polskiej scenie politycznej określiła mianem zalewu prawicowego Ciemnogrodu i zapowiedziała zintensyfikowaną walkę o ochronę naturalnych praw kobiet i mniejszości seksualnych. Według senator Janowskiej bardzo ważne jest też dążenie do jak najszybszego zakończenia udziału wojsk polskich w okupacji Iraku.

O sytuacji w polskiej polityce mówił również Andrzej Celiński. Stwierdził on, że nie można obrażać się na SLD w obliczu prawicowego fundamentalizmu LRP, PSL, PiS i PO. Czy SLD-owska wizja Polski naprawdę jest nam dalsza od wizji LPR? - pytał retorycznie.

Profesor Jerzy Młynarczyk widzi zaś szansę Socjaldemokracji Polskiej w czerpaniu przykładów ze szwedzkiej socjaldemokracji. Tam mówi się: "Wolny rynek - tak, kapitalizm - nie". U nas nadal się tego nie rozróżnia - zauważył Młynarczyk. SdPl nie może wstydzić się swojej lewicowości i nie musi szukać liberalnych rozwiązań w gospodarce. Edukacja, media publiczne, służba zdrowia - tutaj żadna prywatyzacja nie jest możliwa - wyliczał Młynarczyk.

Konferencja zakończyła się przyjęciem pięciu stanowisk. Cztery z nich dotyczą: sprawy Iraku, kwestii udzielenia wotum zaufania Radzie Ministrów, sytuacji w mediach publicznych oraz sprawy konstytucji Unii Europejskiej. Konferencja przyjęła także stanowisko o sytuacji na polskiej lewicy. Czytamy w nim, że wrogiem Socjaldemokracji jest skrajna, fundamentalistyczna prawica, a nie SLD. Jednak jakiekolwiek wspólne listy czy zjednoczenie z Sojuszem nie jest możliwe. Na sali obrad pojawiały się także głosy o konieczność zwrócenia się na środowiska lewicy pozaparlamentarnej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku