Syria: Demonstrują przeciwnicy i zwolennicy władzy

[2011-03-27 21:36:10]

Według Amnesty International co najmniej 55 osób zginęło podczas zamieszek, jakie miały ostatnio miejsce w Syrii. Ponad 20 ludzi zostało 25 marca zabitych przez wojsko podczas antyrządowych protestów w miejscowości Sanamein w pobliżu miasta Daraa, w którym 25 marca policja rozpędziła demonstrację zabijając kilkadziesiąt osób, 6 ludzi zginęło podczas dwudniowych zamieszek w porcie Latakia. Demonstranci usiłowali tam podpalić siedzibę rządzącej partii BAAS. W tym ostatnim przypadku syryjskie władze zaprzeczają jakoby siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących. Twierdzą, iż strzały padły ze strony uzbrojonych grup, które z dachów budynków strzelały do mieszkańców i sił bezpieczeństwa. Ponadto policja zatrzymała 15 uczniów za malowanie antyrządowych grafiti, którzy jednak po kilku dniach zostali wypuszczeni. Uwolnionych też zostało 260 osób związanych z ruchem protestu. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-mun w rozmowie telefonicznej z prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem nalegał na niego, aby w swych działaniach wykazał maksimum powściągliwości.

Reakcja władz na nasilające się protesty jest dwojaka. Z jednej strony prezydent Baszar al-Assad obiecuje zniesienie obowiązującego od 48 lat stanu wyjątkowego, dopuszczenie tworzenia się nowych partii politycznych oraz zwiększenie płac pracowników sektora publicznego. Z drugiej natomiast oświadcza w państwowej telewizji, iż Syria stała się obiektem spisku, który ma na celu zasianie sekciarskiego oporu, mającego skompromitować Syrię. Chodziło mu zapewne o wywołanie nastrojów protestacyjnych wśród sunnickiej większości w kraju, gdzie władza znajduje się w rękach mniejszościowej wspólnoty alawitów.

Przeciwwagę dla antyrządowych demonstracji stanowią manifestacje zwolenników władz. Tysiące ludzi zgromadziło się 25 marca w Damaszku przed siedzibą biura telewizji Al-Dżazira domagając się przekazania relacji z tego wydarzenia. Nie ma wątpliwości, że Baszar al-Asad jest przywódcą cieszącym się popularnością - relacjonuje korespondent Al-Dżazira, Zeina Khodr. O demonstracjach poparcia dla władz i prezydenta informuje również syryjska agencja informacyjna SANA. Jak donosi, demonstracje takie mają miejsce w całym kraju, a ich uczestnicy wyrażają poparcie dla narodowej jedności kraju oraz reform politycznych, ekonomicznych i socjalnych proponowanych przez kierownictwo państwa. Krytykują też kierowane z zagranicy wrogie kampanie przeciwko narodowi syryjskiemu ukierunkowane - jak stwierdza agencja - na osłabienie bezpieczeństwa, stabilności i narodowej jedności Syrii. Wątpliwości co do spontanicznego charakteru manifestacji prorządowych ma natomiast opozycja. Przewodniczący Ruchu na rzecz Sprawiedliwości i Rozwoju Anas al-Abda twierdzi, iż akcje te są prawdopodobnie fabrykowane i organizowane przez reżim. Nieudana próba zorganizowania w lutym br. tzw. "Dnia Gniewu", niewielka liczba osób uczestniczących w antyrządowych manifestacjach w Damaszku w dniach 15 i 25 marca może świadczyć o tym, że społeczeństwo Syrii nie jest zjednoczone w oporze wobec władzy prezydenta al-Assada i partii BAAS.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku