Birma: Wojskowi utworzyli rząd cywilny

[2011-04-04 07:33:40]

Rządząca od niemal pół wieku armia rozwiązała wojskowe władze - Państwową Radę Pokoju i Rozwoju oraz wprowadzili rządy cywilne. Obradujący za zamkniętymi drzwiami parlament 30 marca odebrał przysięgę od nowego prezydenta, którym został generał Thein Sein, pełniący do tej pory funkcję premiera. Należy on do czołowych postaci w rządzącej ekipie wojskowej zwanej przez Birmańczyków Tatmadaw. Był przewodniczącym liczącego ponad tysiąc osób Zgromadzenia Konwencji Narodowej w skład którego oprócz wojskowych wchodzili także przedstawiciele popierających władze partii i organizacji. Uczestniczył też w międzynarodowych negocjacjach m.in. pomiędzy Bangladeszem a Kambodżą.

W swoim inauguracyjnym wystąpieniu Thein Sein zapowiedział podwyższenie płacy minimalnej, dbałość o ochronę środowiska oraz walkę z korupcją. Najwięcej uwagi poświęcił jednak konieczności umocnienia i modernizacji armii, która musi bronić przed neoimperialistami naród i państwo zajmujące ważną geostrategiczną pozycję w regionie. Jednocześnie wezwał do współpracy z nowym rządem te kraje, które chcą dostrzegać postęp społeczny i ekonomiczny oraz rozwój demokracji w Birmie. Jest już najwyższy czas, aby zaprzestano wywieranie nacisku, wspomaganie opozycyjnych grup oraz uprawianie ekonomicznego terroryzmu - mówił Thein Sein nawiązując do sankcji gospodarczych nałożonych na Birmę. Słowa te, jak relacjonuje agencja Reuters, wywołały aplauz ze strony parlamentarzystów.

Prezydent odrzucił też możliwość nawiązania współpracy z opozycją. Z propozycją dialogu wystąpiła przywódczyni opozycji, liderka Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), wielokrotnie przetrzymywana w areszcie domowym, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Jak oświadczyła, dialog powinien zostać nawiązany w trybie pilnym aby wyeliminować nieporozumienia między siłami demokratycznymi a Tatmadaw, dodając, że ma nadzieję na lepsze stosunki z rządem cywilnym. Zastrzegła się jednak, mówiąc, że nigdy nie była ani optymistką ani pesymistką, natomiast obecną sytuację należy oceniać obiektywnie mając jednocześnie nadzieję na zmiany na lepsze w interesie narodu. Z kolei wojskowi przypomnieli, że NLD popierała wprowadzenie sankcji ekonomicznych i wezwali Aung San Suu Kyi do przeproszenia Birmańczyków za blokowanie zagranicznych inwestycji w bogaty w surowce kraju.

Wielu komentatorów sceptycznie odnosi się do zmian na politycznej mapie Birmy, uważając je za czysto kosmetyczne. Na przykład w składzie nowego rządu 26 spośród 30 ministrów to wojskowi. O wprowadzenie rzeczywistych zmian w życiu politycznym zaapelował Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-mun, jednak nowy prezydent to wezwanie zignorował. Lider birmańskich związków zawodowych U Maung Maung uważa, że nowy rząd jest marionetką w rękach wojskowych, nie doprowadzi do istotnych zmian oraz nie zapewni większej demokracji.

Utworzenie rządu formalnie cywilnego, lecz składającego się w większości z wojskowych istotnie robi wrażenie zmiany czysto fasadowej. Można to odczytać jako próbę ostrożnych reform przy jednoczesnym dążeniu do zachowania władzy na wzór mających do czynienia z protestami społecznymi krajów arabskich.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku