Jemen: Stany Zjednoczone chcą zmusić prezydenta do ustąpienia

[2011-04-06 06:40:58]

Jak pisał 4 kwietnia amerykański dziennik "The New York Times", Stany Zjednoczone prowadzą poufne rozmowy z prezydentem Jemenu Ali Abdullahem Salihem (na zdjęciu), usiłując przekonać go do odejścia i oddania władzy. Jest to istotny zwrot w polityce Waszyngtonu. USA przez całe lata wspierały reżim Saliha uznając go za czołowego sojusznika w walce z Al-Kaidą. Jak wynika z ujawnionych przez WikiLeaks dokumentów amerykańskiego Departamentu Stanu, Salih nie tylko wyrażał zgodę na bombardowanie przez USA sił al-Kaidy, lecz wręcz przekonywał, że nalotów tych dokonywało lotnictwo Jemenu.

Plany Waszyngtonu mogą liczyć na wsparcie ze strony opozycji. Koalicja opozycyjna zaproponowała, aby do czasu nowych wyborów prezydenckich władzę w kraju przejął wiceprezydent Abd al-Rab Mansur al-Hadi.

Stany Zjednoczone powstrzymywały się od krytyki Saliha również podczas tegorocznych protestów, w których, według Amnesty International, zginęło co najmniej 95 ludzi. Jednakże rozwój sytuacji, grożącej wybuchem społecznym zmusił administrację amerykańską do korekty swojego stanowiska. USA nie mogą sobie pozwolić na niekontrolowaną rewolucję, w wyniku której do władzy mogłyby dojść siły polityczne nie respektujące interesów Stanów Zjednoczonych. "The New York Times" cytuje anonimowego funkcjonariusza amerykańskiej administracji, który twierdzi, iż Waszyngton ma zamiar doprowadzić do przekazania władzy tym, którzy będą w stanie kontynuować operację antyterrorystyczną w Jemenie. Bardziej ogólnikowo wypowiedział się rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner mówiąc, że walka z terroryzmem na terenie Jemenu będzie trwała nadal bez względu na osobę, mając tu na myśli osobę prezydenta.

Do negocjacji między władzą a opozycją nawołuje natomiast Rada Współpracy Zatoki Perskiej, która 3 kwietnia oświadczyła, że wywrze nacisk na rząd i opozycję, aby wspólnie doszli do porozumienia w celu przełamania obecnego status quo. Opozycja odmawia jednak wszelkich rozmów z władzą, dopóki Salih pozostaje na stanowisku.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku