Jemen: Stany Zjednoczone chcą zmusić prezydenta do ustąpienia
[2011-04-06 06:40:58]
Jak pisał 4 kwietnia amerykański dziennik "The New York Times", Stany Zjednoczone prowadzą poufne rozmowy z prezydentem Jemenu Ali Abdullahem Salihem (na zdjęciu), usiłując przekonać go do odejścia i oddania władzy. Jest to istotny zwrot w polityce Waszyngtonu. USA przez całe lata wspierały reżim Saliha uznając go za czołowego sojusznika w walce z Al-Kaidą. Jak wynika z ujawnionych przez WikiLeaks dokumentów amerykańskiego Departamentu Stanu, Salih nie tylko wyrażał zgodę na bombardowanie przez USA sił al-Kaidy, lecz wręcz przekonywał, że nalotów tych dokonywało lotnictwo Jemenu.
Plany Waszyngtonu mogą liczyć na wsparcie ze strony opozycji. Koalicja opozycyjna zaproponowała, aby do czasu nowych wyborów prezydenckich władzę w kraju przejął wiceprezydent Abd al-Rab Mansur al-Hadi.
Stany Zjednoczone powstrzymywały się od krytyki Saliha również podczas tegorocznych protestów, w których, według Amnesty International, zginęło co najmniej 95 ludzi. Jednakże rozwój sytuacji, grożącej wybuchem społecznym zmusił administrację amerykańską do korekty swojego stanowiska. USA nie mogą sobie pozwolić na niekontrolowaną rewolucję, w wyniku której do władzy mogłyby dojść siły polityczne nie respektujące interesów Stanów Zjednoczonych. "The New York Times" cytuje anonimowego funkcjonariusza amerykańskiej administracji, który twierdzi, iż Waszyngton ma zamiar doprowadzić do przekazania władzy tym, którzy będą w stanie kontynuować operację antyterrorystyczną w Jemenie. Bardziej ogólnikowo wypowiedział się rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner mówiąc, że walka z terroryzmem na terenie Jemenu będzie trwała nadal bez względu na osobę, mając tu na myśli osobę prezydenta.
Do negocjacji między władzą a opozycją nawołuje natomiast Rada Współpracy Zatoki Perskiej, która 3 kwietnia oświadczyła, że wywrze nacisk na rząd i opozycję, aby wspólnie doszli do porozumienia w celu przełamania obecnego status quo. Opozycja odmawia jednak wszelkich rozmów z władzą, dopóki Salih pozostaje na stanowisku.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?