Czechy: Kryzys rządowy (akt.)

[2011-04-08 09:23:45]

W Czechach nabiera na sile kryzys rządowy. Jak doniósł dziennik "Mlada Fronta Dnes" Vít Bárta (na zdjęciu), nieformalny lider prawicowo-populistycznego ugrupowania Sprawy Publiczne (Věci veřejné, VV), który pełni funkcję ministra transportu, wszedł do polityki z zamiarem zdobycia władzy absolutnej. Jako właściciel firmy ochroniarskiej ABL, już w roku 2008 opracował koncepcję przejęcia władzy w stolicy.

Podczas tajnej narady w jednym z hoteli Bárta przedłożył najbliższym współpracownikom strategię polegającą na wiązaniu biznesu z władzą. Miał wówczas powiedzieć, że jego firma musi być najsilniejszą agencją bezpieczeństwa w kraju i objąć swoimi usługami instytucje państwowe oraz samorządowe, włącznie z placówkami służby zdrowia i szkolnictwa. Głównym celem działania agencji ABL, według Bárty miał być - jak twierdzi dziennik "Mlada Fronta Dnes": rozwój kompleksowego serwisu bezpieczeństwa dla elit ekonomicznych. Po opanowaniu przez firmę ABL stolicy miała przyjść kolej na regiony kraju.

Vít Bárta utworzył więc ugrupowanie Sprawy Publiczne, które określane jest przez niektórych komentatorów jako sekta polityczna. W wyborach parlamentarnych w 2010 roku partia ta zdobyła - notabene pod hasłami walki z korupcją i likwidacji skompromitowanych polityków - 10,9 proc. głosów, co przełożyło się na 24 mandaty poselskie. Uczestniczy też w koalicyjnym rządzie konserwatysty - premiera Petra Nečasa. Politycy Spraw Publicznych - oprócz zawiadywania transportem - piastują też stanowiska ministrów: spraw wewnętrznych (wicepremier Radek John), edukacji, młodzieży i kultury fizycznej (Josef Dobeš) oraz rozwoju regionalnego (Kamil Jankovský).

W Czechach od 12 lipca 2010 współrządzą trzy prawicowe partie: Obywataleska Partia Demokratyczna (Občanská demokratická strana, ODS), Tradycja Odpowiedzialność Pomyślność 09 (Tradice Odpovědnost Prosperita, TOP 09) oraz Sprawy Publiczne (Věci veřejné, VV). Dysponują one większością 118 głosów w 200-osobowej Izbie Poselskiej. Mogą więc rządzić, pomimo tego, że wybory wygrała Czeska Partia Socjaldemokratyczna (Česká strana sociálně demokratická, ČSSD).

Bárta ogłosił (później 8 kwietnia) rezygnację ze stanowiska po tym, jak kilku członków VV zarzuciło mu próbę przekupstwa w zamian za lojalność i milczenie o sposobach finansowania partii. Do praskiej prokuratury trafiły dwa zgłoszenia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a Sprawy Publiczne opuściło kilku posłów. Bárta, prywatnie przedsiębiorca, jest jednym z głównych sponsorów VV.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku