Irlandia: Obawy o bezpieczeństwo brytyjskiej królowej podczas wizyty

[2011-04-10 13:00:51]

Jak informuje tygodnik "The Observer", po ujawnieniu, że brytyjska królowa Elżbieta II odwiedzi Irlandię policja (Garda Síochána) obawia się, że dysydenckie grupy republikańskie będą próbowały dokonać zamachu na jej życie. Trzydniowa wizyta ma rozpocząć się 17 maja. Ochrona monarchini i księcia Edynburgu ma kosztować blisko 7 milionów euro.

Dość krytycznie o wizycie wypowiada się wielu Irlandczyków. Wielu ludzi wciąż nie zapomniało. To nie byłoby odpowiednie. Pamiętam co stało się z uczestnikami strajku głodowego i inne rzeczy, które robili Brytyjczycy. To, że nie chcę, żeby tu przyjeżdżała nie oznacza jednak, że chciałbym, żeby ktoś ją zabił. Popieram za to pokojowe protesty - mówił pytany przez gazetę Christy Armstrong.

Protesty już zapowiedziało wiele organizacji. Będę tam, żeby zademonstrować mój sprzeciw wobec królowej, która jest zwierzchnikiem brytyjskich sił zbrojnych, które wciąż okupują sześć hrabstw należących do mojego kraju - powiedział Colum Moyes, działacz lewicowej partii Republikańska Sinn Féin (Republican Sinn Féin) z Dublina. Zapytany o to, czy podczas demonstracji dojdzie do aktów przemocy, odpowiedział: Nie wiem. Na pewno będą protesty, ale prawdopodobnie będę w więzieniu, ponieważ policja będzie chciała zamknąć jak najwięcej przeciwników królowej, zanim przyjedzie.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku