Ateny: Obradowała Światowa Federacja Związków Zawodowych

[2011-04-15 07:44:37]

W dniach 6-10 kwietnia odbył się w Atenach XVI Kongres Światowej Federacji Związków Zawodowych. Obrady kongresu koncentrowały się wokół problemów dotyczących skutków globalizacji i kryzysu gospodarczego dla świata pracy, obrony praw pracowniczych przed naciskami ze strony korporacji ponadnarodowych oraz roli związków zawodowych w strajkowych akcjach protestacyjnych. Na otwarciu kongresu sekretarz generalny ŚFZZ Georgios Mavrikos, reprezentujący grecki lewicowy związek zawodowy PAME, powiedział: Powinniśmy iść drogą walki klasowej przeciwko imperializmowi i kapitałowi na rzecz świata bez wyzysku człowieka przez człowieka, na rzecz przyszłości należącej do klasy pracujących. Z kolei podczas sesji końcowej kongresu podkreślił potrzebę tworzenia sojuszu obejmującego m.in. pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze, bezrobotnych, biednych rolników.

Uczestnicy kongresu przyjęli tzw. Pakt Ateński w którym wiele miejsca poświęcono kryzysowi gospodarczemu i jego następstwom (pełny tekst Paktu w języku angielskim dostępny jest na stronie internetowej . Jak mówi o tym Pakt, obecny kryzys nie nastąpił nagle i niespodziewanie. Nie jest on ani pierwszym ani ostatnim. Jak czytamy w tym dokumencie, każdy nowy kryzys z matematyczną precyzją i dokładnością uwypukla podstawową sprzeczność kapitalizmu oraz prowadzi do ogromnej koncentracji dóbr i środków produkcji w rękach nielicznych a z drugiej strony do ubóstwa, masowego bezrobocia klasy pracujących w wymiarze absolutnym i relatywnym. Związkowcy powołują się tu na słowa Karola Marksa na temat sprzeczności pomiędzy społecznym charakterem produkcji a kapitalistyczną własnością środków produkcji, co prowadzi do przywłaszczania przez kapitalistów efektów ludzkiej pracy.

W trakcie dyskusji często podejmowano kwestię tzw. trade unionizmu polegającego na ugodowej postawie niektórych związków zawodowych wobec kapitalistycznych pracodawców i władz państwowych. Postawa taka, która jest widoczna zwłaszcza wśród związków zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, prowadzi do ustępstw wobec neoliberalizmu. Utrudnia to wypracowanie jednolitego stanowiska związkowego np. w kwestii wysokości płacy minimalnej, reformy emerytalnej czy też sprzeciwu wobec podwyższenia wieku emerytalnego. Według słów Georgiosa Mavrikosa, w naszej walce mamy do czynienia z dwoma wrogami: pracodawcami i sprzedajnymi związkami zawodowymi, wspólnym dla nich celem jest wprowadzenie podziałów wewnątrz klasowych związków zawodowych. Mówi o tym również Pakt Ateński, krytycznie odnosząc się m.in. do reformistycznej polityki Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. Pakt wspomina o współpracy reformistycznych związków z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, braku uczestnictwa w strajkach i demonstracjach, przekształceniu związków zawodowych w struktury biurokratyczne. Związki te - jak stwierdza Pakt - stworzyły atmosferę fatalizmu i akceptacji "mniejszego zła" np. w postaci zgody na obniżkę płac czy też czasu pracy w celu uniknięcia redukcji zatrudnienia.

Kongres wybrał nową Radę Prezydialną, przy czym w głosowaniu oprócz delegatów wzięli także udział obserwatorzy dysponujący tzw. głosem doradczym. Przewodniczącym na 5-letnią kadencję został ponownie wybrany Muhammad Szaaban Azzouz. W kongresie wzięło udział 801 delegatów reprezentujących 205 organizacji związkowych działających w 105 krajach. Do ŚFZZ nie należy żadna polska centrala związkowa. Wśród delegatów kobiety stanowiły 32 procent. W treści Paktu Ateńskiego mówi się o związkowcach zamordowanych przez siły policyjne na Filipinach, w Hondurasie, Kolumbii i Palestynie. Kongres zakończył się odśpiewaniem "Międzynarodówki".

Po zakończeniu kongresu ŚFZZ wydała 13 kwietnia oświadczenie potępiające brutalne rozpędzenie w Suazi pokojowej demonstracji, której uczestnicy domagali się utworzenia demokratycznego rządu oraz występowali przeciwko koncentracji potencjału gospodarczego w rękach skorumpowanej rodziny królewskiej.

Bolesław k. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku