Portugalia: Warunki zagranicznej pomocy finansowej

[2011-04-15 13:35:51]

Portugalia będzie miała 10 lat na spłatę zagranicznej pomocy finansowej. Wsparcie wyniesie od 75 do 90 miliardów euro - pisze portugalski tygodnik "Sol". Jak podaje gazeta, spłata pożyczki rozpocznie się w 2016 roku, a zakończy w 2021. Do tego czasu dwa razy do roku do Portugalii będzie przyjeżdżać delegacja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by sprawdzić jak Lizbona radzi sobie z powrotem do równowagi w finansach publicznych.

Jak dowiedział się tygodnik "Sol" z anonimowego źródła, pożyczka będzie oprocentowana na około 4-4,5 proc. Warunki pomocy będą zbliżone do tych, które uzyskały Grecja i Irlandia. Raczej marne są szanse na to, że Lizbona wynegocjuje lepsze - mówi informator gazety. Pieniądze w 70 proc. będą pochodzić z Unii Europejskiej, a w 30 proc. - z MFW.

Tymczasem dyrektor MFW Dominique Strauss-Kahn w jednym z ostatnich wywiadów nie pozostawił Lizbonie żadnych złudzeń. Jego zdaniem zagraniczna pomoc nie jest cudownym lekiem na kryzys. Portugalia przez długi czas będzie się zmagać z bardzo bolesnymi cięciami. Proces wracania do równowagi nie będzie ani szybki ani łatwy - powiedział.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku