Warszawa: Protest lokatorów przeciw zmianom prawa
[2011-04-30 22:17:06]
Zorganizowały go Komitet Obrony Lokatorów oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów w odpowiedzi na planowane przez ministerstwo zmiany w prawie. Zakładają one wprowadzenie czasowych umów najmu komunalnego, co dawałoby samorządom możliwość weryfikowania, czy w zasobie komunalnym nie mieszkają osoby "zbyt bogate". Ministerstwo chce również między innymi, aby nie było grup osób, którym w wypadku eksmisji z urzędu przysługuje prawo do lokalu socjalnego, a w każdym wypadku o jego przyznaniu decydował sąd. W proteście uczestniczyli również członkowie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Związku Syndykalistów Polski i Lewicowej Alternatywy. Piotr Ciszewski z WSL i LA powiedział, że samo weryfikowanie, czy w mieszkaniu komunalnym nie zamieszkują osoby bogate jest słuszne, ale oddanie prawa do ustalania kryteriów samorządom spowoduje, że będzie ono nadmiernie zaostrzane. Dodał, że rozwiązaniem problemu braku mieszkań nie jest utrudnianie dostępu do nich, ale zmiany prawa pozwalające na rozwój TBSów oraz prowadzenie programów budownictwa komunalnego. Andrzej Smosarski mówił o eksmisjach. Stwierdził, że eksmisje do pomieszczeń tymczasowych, czyli bez zapewnienia lokalu socjalnego to rozłożone na raty wyrzucanie ludzi na bruk. Dodał, że jeśli przedstawiciele ministerstwa infrastruktury nie wiedzą, jak prowadzić normalną politykę mieszkaniową, powinni zaprosić ekspertów z krajów Europy Zachodniej, gdzie prowadzi się na przykład programy budowy mieszkań komunalnych czy wspiera spółdzielczość. Mówił również o przerzucaniu odpowiedzialności za tragiczny stan mieszkalnictwa między ministerstwem a samorządami. Jedna z lokatorek zabrała głos i powiedziała, że obecnie władze lokalne w Wielkiej Brytanii bardziej dbają o warunki mieszkaniowe emigrujących tam Polaków niż władze w Polsce. Przedstawiciele protestujących złożyli w ministerstwie stanowisko Komitetu Obrony Lokatorów w sprawie zmian prawa. Minister Piotr Styczeń zaproponował spotkanie z przedstawicielami organizacji lokatorskich, proponując konsultacje propozycji ministerstwa. Rozmowy mają się odbyć w maju. Po wiecu zebrani przeszli pod budynek Sejmu skandując "Eksmitować polityków", "Lokatorzy to nie towar" oraz "Mieszkanie prawem, nie towarem". Foto: Centrum Informacji Anarchistycznej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?