Niemcy: Zieloni w sondażu tuż za chadecją

[2011-05-04 13:48:44]

Niemieccy Zieloni (Bündnis 90/ Die Grünen) nadal umacniają swoją pozycję w sondażach. Według najnowszego badania ośrodka Forsa partia ta cieszy się już 28-procentowym poparciem, tylko o trzy procent mniejszym niż chadecki blok CDU/CSU (Christlich Demokratische Union Deutschlands/ Christlich-Soziale Union in Bayern), popierany przez 31 proc. badanych. Natomiast Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (Sozialdemokratische Partei Deutschlands, SPD) straciła jeden procent poparcia i głosowałoby na nią 21 proc., co stanowi najgorszy wynik od lata 2009 roku.

Dzięki konsekwentnemu opowiadaniu się za rezygnacją z energii jądrowej, Zieloni odnieśli sukcesy w marcowych wyborach regionalnych w Nadrenii-Palatynacie oraz w Badenii-Wirtembergii, gdzie po raz pierwszy polityk tej partii będzie premierem landu.

Jak wynika z sondażu, który przeprowadzono dla tygodnika "Stern" i telewizji RTL, współrządzącą Niemcami liberalną Partię Wolnych Demokratów (Freie Demokratische Partei, FDP) popiera zaledwie 4 proc. badanych, zaś postkomunistyczną Lewicę (Die Linke) - 8 proc. (minus 1 proc.). Niemieccy Zieloni od miesięcy mają rekordowo wysokie notowania w sondażach, głównie w związku z burzliwą debatą w Niemczech na temat przyszłości energii atomowej. Spór w tej sprawie na nowo rozgorzał po katastrofie w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima.

Opublikowany także 4 maja sondaż ośrodka Forsa wykazał, że zniechęcenie mieszkańców Niemiec wobec polityki jest silne, jak nigdy dotąd. Tylko 37 proc. badanych dobrze ocenia pracę organów przedstawicielskich. 56 proc. ma odmienną opinię. Zdaniem 35 proc. respondentów niezadowolenie społeczeństwa z polityków i partii jest największym problemem kraju, większym niż bezrobocie (26 proc. ankietowanych), spór o energię atomową (24 proc.) oraz inflacja (20 proc.). Blisko dwie trzecie badanych uważa, że politykom zależy przede wszystkim na własnej korzyści, ale taki sam odsetek przyznaje, że przedstawiciele narodu nie radzą sobie z problemami coraz bardziej skomplikowanego świata. Jedynie jedna czwarta jest zdania, że politycy są w stanie względnie zapanować nad problemami, z jakimi borykają się Niemcy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku