Tax Care: Niskie podatki w Polsce
[2011-05-06 23:41:14]
W badaniu Tax Care uwzględniono wyłącznie średni roczny dochód brutto i podatki od niego odprowadzane. Pominięto wszelkiego rodzaju odliczenia od dochodu i podatku. Najwyższa stopa efektywnego opodatkowania jest w Belgii - 39 proc., w Szwecji - 32 proc. i w Austrii - 29 proc. Najniższe podatki płacą osoby fizyczne na Cyprze - 5 proc., na Malcie - 6 proc. i w Bułgarii - 10 proc. W Polsce średnie opodatkowanie osób fizycznych wynosi 16 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że polscy podatnicy mają możliwość korzystania z wielu ulg, realne opodatkowanie w Polsce jest jeszcze niższe. Z danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 rok wynika, że efektywna stawka po uwzględnieniu składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wynosi tylko 6,16 proc., co oznacza, że polscy podatnicy płacą bardzo niskie podatki na tle pracowników innych państw UE. Tax Care przedstawiło też dane dotyczące wysokości kwoty wolnej od podatku w stosunku do średniego wynagrodzenia za pracę. Okazuje się, że w Polsce należy ona do najniższych wśród krajów UE. Kwota wolna od opodatkowania wynosi u nas zaledwie 3091 zł, czyli 7,5 proc. średniego rocznego wynagrodzenia brutto. Tymczasem na Cyprze kwota wolna to aż 74 proc. wynagrodzenia, a na Malcie 61 proc. Tak mała kwota wolna od podatku w naszym kraju sprawia, że stosunkowo wysokie podatki płacą przede wszystkim najmniej zarabiający podatnicy. Eksperci Tax Care piszą też o krajach UE, które wprowadziły podatek liniowy. Okazuje się jednak, że w większości tych państw realna stopa opodatkowania wcale nie jest niska. Przykładem może być Słowacja (19 proc.) lub Łotwa (25 proc.). Na tle krajów o progresywnym opodatkowaniu stosunkowo niskie podatki płacą tam osoby bogate, lecz opodatkowanie osób o niskich dochodach jest bardzo wysokie. Gdyby w Polsce wprowadzono podatek liniowy na poziomie 19 proc. i zarazem zlikwidowano wszelkie ulgi i odliczenia, to efektywne opodatkowanie większości pracowników znacznie wzrosłoby. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?