Trybunał Konstytucyjny o zgromadzeniach

[2004-11-10 18:43:38]

Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczne z konstytucją zapisy ustawy Prawo o zgromadzeniach, zakazujące udziału w zgromadzeniach osobom, których wygląd uniemożliwia ich identyfikację, oraz stanowiące, że za szkody wyrządzone przez uczestnika zgromadzenia podczas jego przebiegu lub bezpośrednio po jego rozwiązaniu solidarnie ze sprawcą odpowiada organizator.

Według Trybunału nie jest konieczna jawność osób uczestniczących w zgromadzeniu, jeśli nie stanowią one zagrożenia dla porządku publicznego.

Trybunał uznał również że dzielenie odpowiedzialności między bezpośredniego sprawcę zajścia i organizatora zgromadzenia, na którym do niego doszło, jest zbyt surowe i może prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady wolności zgromadzeń.
Należy pochwalić Trybunał za sensowne orzeczenie. Nowe Prawo o Zgromadzeniach dawało władzom wprost idealne możliwości manipulacji i prowokacji. W jego myśl praktycznie każde niewygodne zgromadzenie mogło być rozwiązane. Najbardziej bezsensowny był natomiast zapis, dotyczący odpowiedzialności organizatora za szkody powstałe "bezpośrednio po zgromadzeniu", który nie precyzował nawet o jaki czas chodzi.

Co ciekawe żadna z partii politycznych, które mają programy pełne frazesów o "demokracji" i "wolności" nie raczyła zwrócić na to uwagi, a inicjatorem zmian prawa był rząd, żartobliwie zwany "lewicowym".

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku