Niemcy: Bundestag odda hołd dawnej mniejszości polskiej

[2011-06-08 19:02:35]

10 czerwca niemiecki Bundestag przyjmie uchwałę, podsumowującą 20 lat stosunków polsko-niemieckich, w której m.in. wyrazi wolę rehabilitacji działaczy przedwojennej mniejszości polskiej w Niemczech i opowie się za większym wsparciem dla niemieckiej Polonii.

8 czerwca jeszcze trwały prace nad ostatecznym projektem uchwały, przygotowanym przez frakcje CDU/CSU, SPD, FDP i Zielonych. Z przekazanej PAP najnowszej wersji projektu wynika, że Bundestag jednak wspomni wprost o dawnej mniejszości polskiej, która istniała przed II wojną światową w Niemczech i została zlikwidowana przez reżim hitlerowski w 1939 r. Poprzedni projekt uchwały mówił jedynie o "obywatelach polskiego pochodzenia", represjonowanych przez nazistów, co rozczarowało przedstawicieli organizacji polskich w Niemczech oraz polskie władze.

Jak stwierdzono, wielu ludzi o polskich korzeniach wskutek biegu historii stało się Niemcami i miało aktywny udział w społecznym i kulturalnym rozwoju kraju, o czym do dziś świadczy brzmienie wielu nazwisk mieszkańców Niemiec. Jednak w czasie narodowego socjalizmu członkowie ówczesnej polskiej mniejszości zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych, ich organizacje zostały zakazane i wywłaszczone. Bundestag chce oddać hołd tym ofiarom i je zrehabilitować - napisano w aktualnym projekcie obszernej uchwały, zatytułowanej "Niemcy i Polska - Odpowiedzialność wypływająca z historii i przyszłość w Europie".

Kolejny fragment projektu uchwały Bundestagu dotyczy mniejszości niemieckiej w Polsce i zawiera m.in. apel o rozliczenie polityki asymilacji wobec członków tej mniejszości w komunistycznej Polsce.

Nowy tekst dokumentu mówi również o roli Kościołów, a także organizacji laickich i społecznych w procesie pojednania obu krajów. W dokumencie zauważono też, że wypędzeni ze stron ojczystych angażowali się w pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego i nawiązywali kontakty z Polską. Tego fragmentu nie było w poprzednim projekcie, podobnie jak apelu o wspólną pielęgnację nowo odkrytych grobów niemieckich i polskich ofiar II wojny światowej.

W uchwale Bundestag zaapeluje do rządu RFN o wdrożenie uzgodnionego z Polską szerokiego programu współpracy polsko-niemieckiej, który ma być ogłoszony 21 czerwca na wspólnym posiedzeniu obu rządów w Warszawie i powinien obejmować dziedziny polityki, gospodarki, środowiska, współpracy transgranicznej, jak również nauki i kultury oraz wymiany społecznej.

Projekt mówi o ważnej roli Trójkąta Weimarskiego, który powinien podejmować inicjatywy tworzące wartość dodaną dla całej UE, a także podkreśla szczególną rolę Polski w kształtowaniu europejskiej polityki sąsiedztwa i polityki wschodniej.

W części poświęconej współpracy gospodarczej zaznaczono m.in., że w interesie obu krajów leży możliwie szybkie przystąpienie Polski do strefy euro. Wskazano na konieczność powołania wspólnej rady ds. energii i polityki klimatycznej, a także rozwoju połączeń infrastrukturalnych. Sformułowano też bardzo konkretne cele. Napisano m.in.: Pilnie potrzebne są wspólne starania w sprawie rozbudowy połączeń szynowych (z Niemiec) w kierunku Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku