Hiszpania: Protesty przeciwko cięciom budżetowym

[2011-06-20 13:23:08]

19 czerwca w Madrycie dziesiątki tysięcy ludzi w różnym wieku protestowały przeciwko wysokiemu bezrobociu, złym perspektywom ekonomicznym i politykom, których uważają za nieudolnych. Podobne demonstracje miały miejsce w innych miastach Hiszpanii: Barcelonie na północy, Walencji na Wschodzie i Sewilli na południu. Policja była obecna w dużych ilościach po tym, jak 15 czerwca demonstracja w Barcelonie przybrała gwałtowny charakter.

Jeden z protestujących - 58-letni Antonio Cortes powiedział, że od hiszpańskich pracowników wymaga się, aby w największym stopniu ponosili ciężar kryzysu finansowego. Ten kryzys został stworzony przez kapitalistyczny system finansowy, a my za niego płacimy. Cięcia nie powinny być wymierzone w klasę pracującą - dodał.

Fala demonstracji rozpoczęła się 15 maja i rozprzestrzeniła się po całym kraju. Setki tysięcy ludzi ma już dość obniżek płac i podwyżek podatków, które rząd wyjaśnia koniecznością redukcji deficytu budżetowego, a które ich zdaniem są konsekwencją działań banków i bogatych firm budowlanych.

Według policji w demonstracji wzięło udział 35 tys. osób, które przybyły z sześciu miejsc wokół Madrytu, a następnie zgromadziły się na centralnym placu Neptuna przylegającym do budynku parlamentu. Niektórzy z nich nieśli transparenty "Maszerujmy razem przeciwko kryzysowi".

Wychodzę na ulice, ponieważ wiem, że inny świat jest możliwy i chcę przekonać naszych przywódców, żeby wysłuchali naszych argumentów - powiedziała www.latimes.com 28-letnia szefowa kuchni Rosa Simarro.

Jeśli nie staniemy w obronie tego, w co wierzymy teraz, kiedy ten ruch ma impet, to z pewnością tego pożałujemy - powiedziała 20-letnia Marta Rojo.

Trwająca niemal dwa lata recesja sprawiła, że w Hiszpanii jest bezrobocie rzędu 21,3 procent, a więc najwyższe w strefie euro. Wzrosło ono ponad dwa razy od 2007 roku i obecnie obejmuje 35 proc. młodych ludzi w wieku 16-29 lat. Wielu z nich nie może znaleźć pracy pomimo wysokiego poziomu wykształcenia.

Rząd premiera José Luisa Rodríguez Zapatero próbuje radzić sobie z kryzysem długu publicznego, tnąc wydatki publiczne, zamrażając emerytury, podwyższając wiek emerytalny i ułatwiając firmom zwalnianie pracowników.

Hiszpania wpadła w recesję w 2008 roku, gdy pękła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości, przerywając gwałtownie gorączkowe wydawanie pieniędzy. Jak dotąd nie wystąpiła o międzynarodowy program pożyczkowy, jak to zrobiły: Grecja, Irlandia i Portugalia, ale wciąż istnieje taka możliwość, co w przypadku czwartej gospodarki strefy euro budzi niepokój w innych krajach i na rynkach finansowych.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku