Wielka Brytania: British Library udostępni część zbiorów on-line
[2011-06-20 22:58:32]
British Library ma unikatowe zbiory rękopisów, ksiąg, rysunków, fotografii i druków, gromadzone na całym świecie. Wiele zbiorów otrzymała też w formie darowizn lub depozytów. Są wśród nich m.in. materiały dotyczące wczesnej emigracji Polaków na Wyspy w XIX w. Ważną formą działalności BL jest prowadzenie czytelni, w której pracowali znani rewolucjoniści: Karol Marks, Antonio Gramsci, Włodzimierz Lenin, a w czasie II wojny światowej polscy uchodźcy - m.in. Ksawery Pruszyński, który na podstawie zgromadzonych tam materiałów napisał książkę o margrabim Aleksandrze Wielopolskim. Udostępnione publikacje obejmują okres wielkiej rewolucji francuskiej (1789-1799), Bitwy pod Trafalgarem (1805), rewolucji przemysłowej w Anglii (XVIII-XIX w.), wojny krymskiej (1853-56), a także działalności ruchu abolicjonistów walczących z niewolnictwem w koloniach. Dostępne będą też publikacje techniczne i naukowe, m.in. na temat planów rozwoju silnika spalinowego i jego zastosowania w okręcie podwodnym z 1858 r. (miał je hiszpański wynalazca Narciso Monturiol), wynalazku telegrafu, a także odnoszące się do wprowadzenia podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii, co nastąpiło w 1798 r. w ramach mobilizacji do wojny z Napoleonem. W XIX wieku ambicją BL było umożliwienie dostępu do wiedzy i niedopuszczenie do sytuacji, w której lektura książek byłaby wyłącznym przywilejem ludzi, których było na nie stać. Cel ten realizowano kupując książki na całym świecie i udostępniając je w czytelni - wyjaśniła na konferencji prasowej dyrektorka BL Lynne Brindley. Obecnie we współpracy z Google'em chcemy podtrzymać tę tradycję, czyniąc wiedzę dostępną wszystkim, wszędzie i w każdym czasie - dodała. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
4 listopada:
1877 - W Sierzchowach urodził się Tomasz Arciszewski, czołowy działacz PPS, założyciel Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci; premier rządu RP na uchodźstwie.
1908 - W Łodzi urodził się Józef Rotblat, fizyk i radiobiolog, współzałożyciel i lider pacyfistycznego ruchu naukowców Pugwash, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1995 roku.
1923 - Założono Norweską Partię Komunistyczną (NKP).
1923 - W odpowiedzi na proklamowanie przez CKW PPS strajku generalnego rząd wprowadził stan wyjątkowy w Warszawie, Lwowie, Krakowie, Katowicach i Krakowie.
1929 - W szeregu miast odbyły się zwołane przez PPS wiece protestacyjne przeciwko najściu oficerów na Sejm.
1973 - W Holandii z powodu kryzysu naftowego wprowadzono obowiązkowe „niedziele bez samochodów”.
1984 - W Nikaragui odbyły się pierwsze demokratyczne wybory generalne, w których zwyciężyli rządzący sandiniści i ich przywódca, urzędujący prezydent Daniel Ortega.
1995 - W Paryżu zmarł Gilles Deleuze francuski filozof, przedstawiciel poststrukturalizmu, krytyk materializmu dialektycznego, psychoanalizy i strukturalizmu.
1995 - Żydowski prawicowy ekstremista zamordował premiera Icchaka Rabina, współtwórcę izraelsko-palestyńskiego porozumienia pokojowego.
2007 - Álvaro Colom zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Gwatemali.
2011 - W Niemczech ujawniono serię mordów dokonanych przez neonazistowskie Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU).
?