Gdańsk: Pierwszy wyrok w sprawie zwolnień w Bellu

[2011-06-23 22:50:45]

20 czerwca zakończył się w Gdańsku proces wytoczony przez działaczy pomorskiej Konfederacji Pracy Przedsiębiorstwu Handlowemu Bell. W tej sieci sklepów odzieżowych i powiązanej z nią spółce Bell na początku roku doszło do zwolnień dotykających działaczy niedawno powstałego związku zawodowego.

Wyrokiem sądu PH Bell będzie musiało zapłacić Izabeli Klimkiewicz odszkodowanie w wysokości trzech miesięcznych pensji za nieuzasadnione i bezprawne zwolnienie z pracy. Do ostatniej rozprawy związkowczyni starała się o przywrócenie do pracy, ale jej pracodawczyni oświadczyła na rozprawie, że nie chce z nią więcej pracować i żaden z kierowników jej dwunastu salonów nie chce widzieć jej w swoim zespole. Wobec takiej postawy, powódka zdecydowała się na żądanie odszkodowania.

Izabela Klimkiewicz została zwolniona z pracy w styczniu 2011 roku pod zarzutem braku oczekiwanej przez pracodawcę dbałości, staranności i uwagi w wykonywaniu obowiązków. W pozwie działacze Konfederacji Pracy wskazywali, że to wyłącznie pretekst i kara za kwestionowanie grafików, które nie zapewniały wolnych dni w weekendy i dawały tylko 2-3 dni odpoczynku od pracy w ciągu miesiąca. Izabela Klimkiewicz sprzeciwiała się także nowemu systemowi premiowania, który jej zdaniem, prowadził do "wyścigu szczurów" w sklepie.

W trakcie rozprawy świadkowie zeznawali o wyzwiskach, jakie pracodawczyni kierowała pod ich adresem, gdy obrót w sklepie był niski oraz o groźbach, które stosowano wobec nich po powstaniu w jednym ze sklepów organizacji związkowej Konfederacji Pracy. Jedna ze świadków, zeznała: Bałam się przyznać, że należę do związku, natomiast pozwana powiedziała, że i tak się tego dowie i "nogi z dupy powyrywa".

Do pozwu, pełnomocnik Konfederacji Pracy dołączył kopie grafików według których pracowano w sklepie PH Bell. Pokazywały one, że nie stosowano w firmie obowiązkowych okresów odpoczynku od pracy oraz, że pracownicy co do zasady, nie mieli wolnych dni w weekendy.

Pozwana przez cały czas trwania procesu zaprzeczała, że groziła pracownikom podejrzewanym o działalność związkową. Starała się także umniejszyć wagę fałszowania dokumentów pracowniczych zrzucając odpowiedzialność na kierowników sklepów i tłumacząc się brakiem znajomości prawa pracy. W mowie końcowej, radca prawny Zbigniew Cieślik reprezentujący pracodawcę, skrytykował działania Konfederacji Pracy, nazwał je szukaniem popularności oraz porównał do zachowań byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Sędzia Beata Young w ustnym uzasadnieniu wyroku przyznała, że wypowiedzenie było bezprawne, bo powód rozwiązania umowy o pracę był pozorny. Zarzut braku dbałości o miejsce pracy przedstawiony osobie zatrudnionej na stanowisku sprzedawcy, jest zdaniem sądu, zbyt ogólny, nieprecyzyjny i niekonkretny, a w dodatku, co wykazano w toku postępowania - nieprawdziwy. Sędzia Young podała w uzasadnieniu, że sąd ustalił jako przyczynę zwolnienia Izabeli Klimkiewicz kwestionowanie przez nią fałszowania ewidencji czasu pracy i prowadzenia podwójnych grafików oraz podjęcie działalności związkowej.

Sąd poinformował także, że w związku z dowodami zgromadzonymi w toku postępowania, zleci z urzędu kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy w firmie Bell.

Przed gdańskim sądem toczą się jeszcze dwie sprawy o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie i dyskryminację za działalność związkową, którą wytoczyły spółce Bell, zwolnione z pracy, działaczki Konfederacji Pracy.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku