Liban: Nowy rząd uzyskał wotum zaufania

[2011-07-08 01:52:36]

Trwający od pół roku kryzys rządowy w Libanie został zażegnany, kiedy parlament 7 lipca przegłosował wotum zaufania dla nowego rządu. Za głosowało 68 z 128 deputowanych. Na czele rządu stanął Nadżib Mikati. Został on desygnowany na premiera w stycznia br. po tym, kiedy rząd opuściło 11 ministrów reprezentujących partię Hezbollah i jej sojuszników, doprowadzając tym samym do upadku gabinetu. Jednak dopiero teraz udało się z powodzeniem zakończyć długotrwałe negocjacje dotyczące składu nowego rządu. W 30-osobowym rządzie 18 tek otrzymał Hezbollah i jego sojusznicy.

Mikati, który stoi na czele mającego dwóch posłów sunnickiego ugrupowania Ruch Chwały, popierany jest przez koalicję Sojusz 8 Marca, skupiona wokół szyickiego Hezbollahu. Absolwent Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie, multimilioner Mikati mieści się wśród pięciuset najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek wyceniany jest na około 2,8 miliarda dolarów. W 1982 r. wspólnie ze swym bratem założył firmę telekomunikacyjną Investcom, którą po latach sprzedał za 5,5 miliona USD południowoafrykańskiej MTN Group.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 lipca:

1943 - Oddział Gwardii Ludowej Jana Choiny ps. „Doktor” zaatakował między Zwierzyńcem a Biłgorajem pociąg wojskowy z niemiecką jednostką pacyfikacyjną, wykolejając lokomotywę. W walce zabito kilkunastu Niemców, zdobyto broń i amunicję.

1964 - W Kijowie zmarła Wanda Wasilewska, pisarka, działaczka komunistyczna, wiceprzewodnicząca PKWN.

1979 - W Starnbergu zmarł Herbert Marcuse, niemiecki filozof i socjolog. Przedstawiciel szkoły frankfurckiej. Jeden z gł. ideologów nowej lewicy.

1980 - W Hucie Warszawa strajk solidarnościowy z robotnikami Wybrzeża.

1990 - W Wiedniu zmarł Bruno Kreisky, austriacki polityk socjaldemokratyczny, działacz SPÖ. W latach 1970-1983 kanclerz Republiki Austrii.

1990 - Mongolska Partia Ludowa zdobyła 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2001 - W Cieszynie zmarł Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR w latach 1970-80.

2009 - Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCRM) wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.


?
Lewica.pl na Facebooku