Turcja: Dymisja wysokich dowódców wojskowych
[2011-07-29 23:19:17]
Nie mogę pozostawać na (...) stanowisku, ponieważ nie jestem w stanie wywiązać się z obowiązku obrony praw moich podwładnych - powiedział Koşaner według portalu informacyjnego "Hürriyet", na który powołuje się agencja Reuters. Dowódcy ogłosili, że rezygnują, kilka godzin po oskarżeniu kilkunastu wysokich rangą wojskowych o przygotowywanie antyrządowego spisku w 2003 r., podaje Associated Press. Chodzi o rzekomy spisek o kryptonimie "Młot kowalski". Jego uczestnicy mieli planować zamach bombowy na meczet, a także inne akty terroru, dzięki którym wojsko mogłoby interweniować pod pozorem przywracania porządku. Łącznie w więzieniach przebywa obecnie 42 generałów i kilkunastu oficerów, których będąca u władzy od 2002 r. AKP podejrzewa o próby przeprowadzenia zamach stanu. Procesy stały się powodem napięcia między laicką armią a rządzącymi umiarkowanymi islamistami z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Wojsko jest zdania, że oskarżonym przysługuje prawo do awansu, z którego będą mogli skorzystać po wyjściu na wolność. Rząd chce, aby oskarżeni przeszli na emeryturę. Osobne procesy toczą się również przeciwko ponad czterystu osobom - wykładowcom akademickim, dziennikarzom, politykom i wojskowym. Zdaniem władz oskarżeni jako członkowie grupy świeckich nacjonalistów "Ergenekon" spiskowali w sprawie obalenia rządu. W pierwszym tygodniu sierpnia odbędzie się spotkanie Najwyższej Rady Wojskowej, którego tematem będzie obsadzanie najwyższych stanowisk w armii. 29 lipca Koşaner rozmawiał na ten temat z premierem Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz prezydentem Abdullahem Gülem. Premier spotkał się z dowódcą żandarmerii gen. Necdetem Özelem, który jest obecnie najwyższym rangą dowódcą na stanowisku i którego już wcześniej typowano na kolejnego głównodowodzącego tureckiej armii. Zdaniem Associated Press Rezygnacja Koşanera tylko ten proces przyśpieszy. Konflikty między rządem i armią nie są w Turcji niczym nowym. Od 1960 r. turecka armia obaliła cztery rządy. Postępowanie obecnego wcale nie musi być więc oceniane jako przejaw nadmiernej czy paranoicznej zapobiegliwości. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?