Poznań: Wznowiono postępowanie w sprawie pobicia Bartolika

[2011-09-17 23:56:26]

Wydział III Nadzoru nad Postępowaniem Przygotowawczym Prokuratury Okręgowej w Poznaniu postanowił wznowić umorzone wcześniej postępowanie w sprawie pobicia działacza lewicowego, publicysty i tłumacza Pawła Michała Bartolika, do którego doszło w nocy z 26 na 27 czerwca 2010 r. na terenie Poznańskiego Towarzystwa Wioślarzy "Tryton".

Postępowanie to zostało umorzone 23 listopada 2010 r. decyzją nadkomisarza Sławomira Kaczmarka z komisariatu Poznań-Wilda. Decyzja ta została zatwierdzona przez prokuratorkę Prokuratury Rejonowej Poznań-Wilda Ewę Kruś. Bartolik odwołał się następnie do Sądu Rejonowego Poznań-Wilda i Nowe Miasto, jednakże sędzia Tamara Grzelak postanowiła 16 lutego 2011 r. o utrzymaniu w mocy postanowienia o umorzeniu postępowania. Wyrok natychmiast się uprawomocnił.

Bartolik napisał 21 lipca pismo w tej sprawie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Wspominał w nim między innymi o błędzie faktograficznym w orzeczeniu Tamary Grzelak, która utrzymywała, że przesłuchano wszystkich wskazanych przez pokrzywdzonego świadków, mimo iż organy ścigania nie podjęły żadnych kroków w celu przesłuchania byłego trenera mężczyzn w "Trytonie", którego Bartolik wskazał jako prawdopodobnego sprawcę pobicia.

Bartolik stwierdza, że wyrok cechujący się taką faktograficzną nieścisłością narusza jego konstytucyjne prawo do obiektywnych, sprawiedliwych i słusznych decyzji sądowych. Sędzię, która popełnia w orzeczeniu wyroku tak ewidentny błąd faktograficzny, można określić jedynie mianem partaczki, podobnie jak mianem partacza określamy chirurga, który myli rękę z nogą. Za tak haniebną fuszerkę Tamara Grzelak powinna zostać pozbawiona prawa do wykonywania zawodu - komentuje Bartolik. Zapowiada też, że zastanowi się nad możliwymi krokami prawnymi przeciwko Tamarze Grzelak i innym osobom, które doprowadziły do umorzenia postępowania w sprawie jego pobicia.

W piśmie do Seremeta Bartolik stwierdza też, że uzasadnienie wyroku sporządzone zostało w sposób niechlujny, wskazując, że figuruje w nim jako Paweł Bartosik, zaś autor opinii prawnej w przedmiotowej sprawie Przemysław Konieczniak figuruje w orzeczeniu jako Paweł Konieczniak.

Prokuratura Generalna przekazała pismo Bartolika do jednostek organizacyjnych prokuratury w Poznaniu. W kolejnym piśmie, adresowanym do nich, wskazał on na odbiór społeczny sprawy, podkreślając, że nie zna nikogo, kto uznaje decyzję o umorzeniu postępowania za słuszną, a wielu jego znajomych artykułowało swe najwyższe oburzenie z tego powodu.

Bartolik wystosował w tej sprawie oświadczenie, opublikowane 9 grudnia 2010 r. na portalu Internacjonalista. Pisze w nim między innymi: Nie pozwolę na to, by sprawę zamieciono pod dywan, i aż do skutku będę działać na rzecz pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności. Będę również dążyć do wyjaśnienia kulisów sprawy, w tym przyczyn dotychczasowej opieszałości organów ścigania. Pełna treść oświadczenia dostępna jest tutaj.

Adam Bieliński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku