Warszawa: prezydent podpisał kontrowersyjną nowelizację

[2011-09-25 22:47:12]

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej. Projekt uchodzi za niezwykle kontrowersyjny. Ostrej krytyce poddały go organizacje trzeciego sektora, apelujące do głowy państwa o zawetowanie nowelizacji.

Kancelaria Prezydenta informuje, że Komorowski zamierza wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o określenie w trybie kontroli następczej zgodności z ustawą zasadniczą samego trybu uchwalenia nowelizacji. Chodzi o poprawkę zaproponowaną przez senatora Marka Rockiego z PO, która wprowadza ograniczenie prawa do informacji publicznej.

W jej myśl możliwe będzie ograniczenie ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa". Zapis ten określa się jako nieprecyzyjny oraz sprzeczny z dotychczasowymi regułami prawnymi, które zobowiązywały urzędników do udzielania kompleksowych informacji zainteresowanym obywatelom.

Poprawkę poparło 187 posłów, przy aż 179 głosach przeciwnych. Skrytykowały ją wszystkie kluby opozycyjne, a także część parlamentarzystów koalicji. Komorowski skomentował całą sytuację stwierdzając, że tryb uchwalania poprawki przypomina równie kontrowersyjne jego zdaniem prace nad ustawą o nasiennictwie.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


31 marca:

1924 - Początek strajku powszechnego 150 tysięcy górników Zagłębia i Górnego Śląska proklamowanego przez klasowe związki zawodowe; postulat cofnięcia wydłużenia czasu pracy.

1937 - Minister spraw wewnętrznych rozwiązał zdominowaną przez lewicę Radę Miejską Łodzi.

1948 - Zmarł Egon Erwin Kisch, pisarz, dziennikarz i reporter pochodzenia czeskiego piszący po niemiecku, zwany "Szalejącym Reporterem"; komunista, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej.

1968 - W Krakowie zmarł Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1990 - Powstała Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSČM).

1993 - Z inicjatywy PPS powołano Ogólnokrajowy Komitet do spraw Walki z Bezrobociem.


?
Lewica.pl na Facebooku