APP "Racja": W obronie urzędu Pełnomocnika (akt.)

[2004-12-20 18:18:02]

Antyklerykalna Partia Postępu "Racja" wyraziła swój zdecydowany sprzeciw przeciwko ubiegłotygodniowej decyzji Rady Ministrów, zmieniającej rangę urzędu pełnomocnika do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn z samodzielnego ministra na podsekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej.

Liderzy APP "Racja" wiążą decyzję Premiera z wypowiedzią Magdaleny Środy, udzieloną dziennikarzowi Reutera po konferencji naukowej w Sztokholmie. APP „Racja” świadoma jest, że żaden urzędnik państwowy podważający w jakikolwiek sposób poprawny wizerunek kościoła rzymskokatolickiego, nie może uniknąć kary. Nie wypadało ukarać Pani Magdaleny Środy odwołaniem z funkcji ministra za wystąpienie na konferencji sztokholmskiej, gdyż zbyt oczywista byłaby wtedy siła sprawcza. Dlatego też nie dziwi, iż po kilku dniach zastosowano inny wymiar decyzyjny w postaci degradacji funkcji. - czytamy w oświadczeniu partii.

Przewodniczący "Racji" Piotr Musiał uważa, że Kościół nie chce dopuścić do zrównania praw kobiet i mężczyzn. Kościół rzymskokatolicki od zarania przyjął zasadę (podtrzymując anachroniczne twierdzenia jednego z tzw. ojców kościoła, św. Tomasza z Akwinu), że kobieta jest istotą niższą i winna być podporządkowana mężczyźnie. W tak pojętym rozumowaniu nie mieści się respektowanie praw kobiet, a ich zrównanie z prawami mężczyzn to co najmniej bluźnierstwo. Stanowisko naszej partii nie tylko w tej kwestii jest niezmienne: równość w każdym aspekcie życia społecznego niezależnie od płci, wyznania, rasy, preferencji seksualnej, ideologii czy pozycji ekonomicznej. - głosi oświadczenie.

Antyklerykalna Partia Postępu "Racja" jest kolejnym ugrupowaniem, które głośno i jednoznacznie protestuje przeciwko próbom umniejszenia znaczenia ministra, który ma dbać o przestrzeganie praw kobiet i działać na rzecz zrównania praw i szans społecznych obu płci. Wcześniej za Magdaleną Środą wstawiły się organizacje kobiecie, różnorakie stowarzyszenie działające na rzecz równouprawnienia oraz partie polityczne: Zieloni 2004 i SdPl.

***


Rząd ugiął się pod naciskiem organizacji kobiecych i środowisk lewicowych i wycofał się z pomysłu przeniesienia urzędu pełnomocnika do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn do Ministerstwa Polityki Społecznej. Magdalena Środa będzie zatem nadal samodzielnym ministrem bezpośrednio podległym Premierowi.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku