Strajk kolejarzy (akt.)

[2004-12-20 19:40:07]

W dniu jutrzejszym, to jest 21 grudnia, odbędzie się strajk kolejarzy. Komitet Protestacyjno-Strajkowy przy PKP zadecydował o nadzwyczajnym złagodzeniu formuły strajku i zrezygnował z wstrzymywania ruchu pociągów w 40 węzłach kolejowych w całej Polsce. Pociągi staną jutro tylko w 4 dużych węzłach.

W Krakowie i Poznaniu pociągi staną w godzinach od 8 do 9 rano. W Lublinie zatrzymanie planowane jest na godziny 7:30 - 9:20. Pociągi w Białogardzie, gdzie krzyżują się linie Poznań - Kołobrzeg i Szczecin - Gdynia, staną w godzinach 5:00 - 7:50.

Zatrzymaniu będą podlegały tylko pociągi regionalne oraz pospieszne obsługiwane przez spółkę PKP-Przewozy Regionalne. Pociągi ekspresowe, InterCity i EuroCity pojadą bez zatrzymań.

Kolejarze domagają się opracowania programu restrukturyzacji kolei, zmniejszenia liczby etatów dyrektorskich, przywrócenia zlikwidowanych połączeń regionalnych i zaprzestania likwidowania kolejnych linii kolejowych oraz zwiększenia finansowania przewozów regionalnych z budżetu.

***


Zakończyły się kilkugodzinne strajki ostrzegawcze kolejarzy w kilku miastach Polski, mające być wyrazem protestu przeciwko polityce degradacji kolei i zmniejszaniu liczby połączeń regionalnych. Związkowcy zablokowali ruch pociągów w: Białogardzie, Poznaniu, Krakowie i Lublinie.

Jako pierwszy strajk odbył się w węźle kolejowym w Białogardzie na Pomorzu Zachodnim. Związkowcy nie blokowali torów, ale protestowali na peronach. Wywieszono flagi i transparenty. Do protestu przyłączały się drużyny prowadzące pociągi przejeżdżające przez Białogard. Wstrzymano między innymi pociągi Koszalin - Szczecin, Słupsk - Poznań oraz pociągi do Kołobrzegu i Piły.

W pozostałych węzłach kolejarze weszli na tory. W Poznaniu przetrzymano wbrew zapowiedziom między innymi pociąg InterCity Chrobry ze Szczecina do Warszawy. W Krakowie zablokowano całkowicie Dworzec Główny. O czasie nie odjechały pociągi do Warszawy, Berlina oraz ekspres Ernest Malinowski do Krynicy, a także pociągi lokalne do Kozłowa i Katowic. Bez większych utrudnień odbywał się ruch na liniach do Tarnowa, Oświęcimia, Wieliczki i Zakopanego. Pociągi z tych kierunków obsługiwał Dworzec Kraków-Płaszów. W Lublinie zablokowano wyjazdy z Dworca w kierunku Dęblina i Warszawy oraz Rejowca i Chełma. Wstrzymano pociąg pospieszny Noteć do Kostrzyna nad Odrą.

W Białymstoku kolejarze zdecydowali się jedynie na protest przed budynkiem posiedzeń podlaskiego Sejmiku Wojewódzkiego.

We wszystkich miastach, gdzie przeprowadzono akcje protestacyjne, głównym postulatem było utrzymanie połączeń regionalnych. W Lublinie protestowano także przeciwko planowanym zwolnieniom kolejarzy, które są pochodną zmniejszania liczby kursów pociągów.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku