Wniosek o powołanie komisji śledczej złożyły Sojusz Lewicy Demokratycznej i Samoobrona.
Komisja ukonstytuuje się za dwa tygodnie. Kluby parlamentarne mają tydzień na zgłoszenie swoich przedstawicieli oddelegowanych do prac w komisji. Większość ugrupowań parlamentarnych ogłosiła już nazwiska swoich kandydatów do prac w komisji. Są to:
Małgorzata Ostrowska - SLD
Ryszard Zbrzyzny - SLD
Marek Pol - UP
Bogdan Lewandowski - SdPl
Zbigniew Chlebowski - PO
Jan Łączny - Samoobrona
Wojciech Jasiński - PiS
Nieznane jest jeszcze nazwisko trzeciego posła z SLD. W kuluarach wymienia się tu postać Jacka Zdrojewskiego. Liga Polskich Rodzin zgłosi prawdopodobnie Zygmunta Wrzodaka, a PSL Józefa Zycha lub Jana Burego.
Autor wniosku o powołanie komisji, przewodniczący Klubu Parlamentarnego SLD Krzysztof Janik opowiedział się za utajnieniem jej prac.
Sejm przyjął także poprawki Senatu do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. W Senacie przywrócono usunięte przez Sejm przepisy gwarantujące możliwość wprowadzenia w urzędach języka obcego jako języka pomocniczego. W myśl senackiej poprawki taka możliwość będzie istniała w tych gminach, gdzie mniejszość stanowi co najmniej 20 proc. mieszkańców. Przywilej ten dotyczy zaledwie 41 gmin w Polsce.
Ponadto organizacje mniejszości narodowych i etnicznych nie będą musiały startować w publicznych konkursach ubiegając się o dotacje na własną działalność (na przykład na zorganizowanie festiwalu kultury mniejszości).
Przeciwko poprawkom Senatu gwałtownie protestowała prawica, nazywając posłów, którzy głosowali za przyjęciem poprawek zdrajcami. Za odrzuceniem większości senackich poprawek głosowały: LPR, Samoobrona, PSL, PiS, część PO oraz koła skrajnej prawicy.