Irlandia planuje dalsze cięcia i podwyżkę VAT

[2011-11-18 21:45:04]

Premier Irlandii Enda Kenny (na zdjęciu) był zmuszony przyznać, że koalicyjny rząd Fine Gael i Laburzystów planuje dalsze oszczędności, aby nie przekroczyć limitu wydatków narzuconego przez Unię Europejską. Oświadczenie to miało miejsce po tym, jak plan ten wyciekł za pośrednictwem niemieckich parlamentarzystów. Państwa zadłużone w UE, w tym Grecja, Portugalia i Irlandia, są bowiem zobowiązane do przesyłania projektów budżetów do ministrów finansów wszystkich 27 krajów członkowskich. Rząd Niemiec ma zaś obowiązek przekazać te informacje parlamentarzystom, zanim decyzje o kontynuacji programów pomocowych zostaną podjęte.

Przeciek wzbudził krytyczne reakcje opozycji i niechętnych rządowi mediów. Tytuł na pierwszej stronie gazety "The Irish Daily Mirror" brzmiał "Niemcy są naszym nowym panem", a lider opozycyjnej partii Fianna Fáil Micheál Martin powiedział, że przeciek wpisuje się w opowieść, że Niemcy rozdają karty w całej Europie.

Irlandzka gospodarka bardzo boleśnie odczuła kryzys finansowy 2008 roku. Obecne wychodzenie z niego słabnie w miarę, jak spowalnia wzrost w USA, a Europa staje na krawędzi recesji. Irlandzki eksport związany jest z produkcją leków i usługami komputerowymi. Wprawdzie we wrześniu nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła o 11 proc. i sięgnęła niemal rekordowej sumy 4,1 mld euro, ale o tyle samo procent wzrosła liczba właścicieli domów, którzy zalegają z płaceniem kredytu o ponad 90 dni, a dzieje się tak pomimo bardzo niskich stóp procentowych.

Rząd w Dublinie w 2010 roku wynegocjował pakiet ratunkowy o wartości 68 mld euro i teraz nie chciałby pójść w ślady Grecji, której długi w posiadaniu prywatnych inwestorów mają być zredukowane o 50 procent. Dlatego Irlandczycy stoją przed perspektywą obniżenia wydatków o 2,2 mld euro, dodatkowej dotkliwej redukcji wydatków na cele socjalne o 700 mln euro, a także wzrostu obciążeń podatkowych w wysokości 1,6 mld euro. Te ostatnie mają być m.in. osiągnięte poprzez wzrost podatku VAT z 21 do 23 proc. Plan ten krytykowany jest za to, że Irlandia stanie się mniej konkurencyjna jako miejsce zakupów w porównaniu do Irlandii Północnej, gdzie VAT wynosi 20 proc.

Jarosław Klebaniuk


Fot. guardian.co.uk.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku