Tunezja: Jest porozumienie o podziale kluczowych funkcji w państwie

[2011-11-19 01:07:17]

Główne siły polityczne w Tunezji porozumiały się co do podziału kluczowych stanowisk w państwie, informuje internetowe wydanie Al-Dżaziry. Na bazie podjętych przez nie ustaleń nowym premierem zostanie sekretarz generalny zwycięskiej partii umiarkowanych islamistów, Ennahdy, Hamadi Dżibeli. Funkcję prezydenta obejmie z kolei Moncef Mazrouki ze świeckiego Kongresu na rzecz Republiki, a Mustafa Ben Jafaar z partii Ettakatol otrzyma stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Konstytucyjnego. Porozumienie trzech ugrupowań nie jest na razie jeszcze sformalizowane, ale ma ono nabrać takiego charakteru w przeciągu kilku najbliższych dni.

Ustalenia są rezultatem pierwszych prawdziwie demokratycznych wyborów, które odbyły się w Tunezji w ubiegłym miesiącu. Ich zwycięzcą okazała się Ennahda, której nie udało się jednak uzyskać większości, zmuszając partię do poszukiwania koalicjantów. Dojście islamistów do władzy niepokoi tunezyjskich sekularystów, którzy obawiają się teraz utraty świeckiego charakteru państwa. Liderzy Ennahdy obiecują jednak, że nie będą próbowali atakować praw kobiet czy sprzedaży alkoholu, zapewniając, że nie dążą do stworzenia w Tunezji państwa wyznaniowego na bazie irańskiego wzoru.

Ustalenia tunezyjskich partii nie obejmują stanowisk dla Rachida Ghannusziego, przywódcy zwycięskiej partii. Przypuszcza się powszechnie, że znany polityk nie chce obejmować tymczasowych stanowisk nieumocowanych konstytucyjnie. Ich kształt określi dopiero ustawa zasadnicza, którą uchwali nowe zgromadzenie, o krótkiej, planowanej na ledwie rok kadencji.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 czerwca:

1848 - Przy użyciu 40 policjantów i połowy batalionu wojska zamknięto lokal "Trybuny Ludów". Był to dziennik, głoszący idee Wiosny Ludów. Jego redaktorem naczelnym przez pewien czas był Adam Mickiewicz.

1872 - W Kanadzie zalegalizowano związki zawodowe.

1906 - Pogrom Żydów w Białymstoku. Wojsko i policja carska zamordowały ok. 100 osób.

1925 - Na V Zjeździe Związków Robotniczych Spółdzielni Spożywców wysunięto postulat rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej dla robotników.

1928 - W Rosario w Argentynie urodził się południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.

1936 - Zakończył się blisko dwumiesięczny strajk okupacyjny w fabryce "Metalurgia" w Częstochowie.

1943 - W Warszawie grupa bojowa Milicji Ludowej RPPS wykonała akcję spalenia wojskowych magazynów materiałów pędnych w Forcie Wawrzyszewskim.

1944 - Polscy i radzieccy partyzanci odnieśli zwycięstwo nad wojskiem niemieckim w bitwie na Porytowym Wzgórzu na Równinie Biłgorajskiej, największej bitwie partyzanckiej na ziemiach polskich.

1958 - W Świerku uruchomiono pierwszy polski reaktor atomowy "Ewa".

1982 - Liban: Kilkaset izraelskich dział i czołgów oraz okrętów wojennych i samolotów rozpoczęło niszczący ostrzał Bejrutu. Odcięto dostawy wody, prądu i żywności dla miasta.

2018 - Delcy Rodríguez z lewicowego ruchu MSV została wiceprezydentką Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku