Protest kolejarzy rozszerza się (akt.)

[2005-01-11 16:47:35]

Związkowcy z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego zablokowali dziś w godzinach 8.00 - 9.50 Dworzec Warszawa Wschodnia. Jak zapowiadała wcześniej rzeczniczka KPS Barbara Komander żaden pociąg nie wjechał ani nie wyjechał z Dworca.

Pociągi przelotowe zostały skierowane trasą objazdu przez Dworzec Warszawa Gdańska. Osoby, które chciały skorzystać z pociągów mogły za okazaniem biletu kolejowego dojechać z Dworca Wschodniego na inne warszawskie dworce.

Zarząd Polskich Kolei Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury stoją na stanowisku, że dzisiejsza akcja protestacyjna była nielegalna, a Komitet Protestacyjno-Strajkowy zostanie obciążony kosztami finansowymi potrzebnymi na pokrycie strat związanych z przerwą w ruchu pociągów. Strajki w Polsce zawsze były niezgodne z prawem, a niedotrzymywanie porozumień trójstronnych jest zgodne z prawem? - pytał retorycznie Stanisław Kogut, przewodniczący Komitetu.

Po zakończeniu protestu związkowcy udali się na rozmowy zespołu trójstronnego do spraw kolei. Stanisław Kogut w przerwie obrad ocenił szansę dojścia do porozumienia na pięćdziesiąt procent. Kolejarze zapowiadają, że jeśli dzisiejsze rozmowy nie przyniosą rezultatu, jutro akcja protestacyjna obejmie już 9 węzłów kolejowych.

***


Rozmowy zespołu trójstronnego do spraw kolei zakończyły się brakiem porozumienia. Związkowcy, zarząd PKP i przedstawiciele rządu nie porozumieli się co do warunków tworzenia spółek regionalnych kolei państwowych oraz co do sposobu zawierania umów między przewoźnikiem a urzędami marszałkowskimi. Wiele osiągnęliśmy, ale niestety nie wszystko. W najważniejszych punktach nie osiągnęliśmy porozumienia. Przełożyliśmy rozmowy do 3 lutego - powiedziała po zakończeniu obrad Barbara Komander.

Fiasko rozmów oznacza, że kolejarze rozszerzą akcję protestacyjną. W środę rano od godziny 4.00 rozpocznie się strajk w dziewięciu głównych węzłach kolejowych w całym kraju. Związkowcy przewidują zablokowanie ruchu pociągów na około 2 godziny, ale nie podali nazw stacji, gdzie wyjdą na tory.

Wiadomo, że do strajku przyłączą się natomiast kolejarze z Tarnowskich Gór na Śląsku. Wstrzymają oni ruch pociągów pasażerskich i towarowych w godzinach 8.00 - 9.50. Przez Tarnowskie Góry przebiega magistrala węglowa łącząca górny Śląsk z portami, linia kolejowa z Katowic do Poznania oraz linie do Fosowskich i Wielunia.

Stanisław Kogut z Komitetu Protestacyjno-Strajkowego zapowiedział, że związkowcy zapłacą odszkodowania za akcję protestacyjną, jeśli takie żądania pojawią się ze strony zarządu PKP.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku