Europejski Dzień Protestu pracowników ArcelorMittal

[2011-12-08 18:21:24]

Tysiące pracowników ArcelorMittal w Europie przystąpiły 7 grudnia do strajków i demonstracji. Związkowcy ze wszystkich oddziałów koncernu uczestniczyli w proteście zorganizowanym w ramach programu Europejska Solidarność - Dzień Akcji.

We Francji związki zawodowe ogłosiły 24-godzinny strajk, w innych krajach robotnicy przerwali pracę na dwie godziny. Strajki odbyły się w belgijskim Liège, Florange we Francji oraz w mniejszych zakładach w Luksemburgu.

Według związkowców w Liège demonstrowało 40 tysięcy osób, w tym nie tylko hutników, ale i pracowników innych branż. Podczas protestu sklepy w centrum miasta zostały zamknięte w geście solidarności z robotnikami.

Robotnicy przerwali także pracę w zakładach ArcelorMittal we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech, a wiece zorganizowano w Czechach, Rumunii i Macedonii.

W krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przed budynkiem zarządu spółki odbył się wiec organizowany przez NSZZ "Solidarność".

Związkowcy protestują przeciw strategii, która generuje coraz większy zysk, ale powoduje coraz mniejszą ilość stanowisk pracy. Ich zdaniem w koncernie brakuje strategicznych inwestycji, a zarządy nie stosują się do obowiązujących porozumień. Krytykują także politykę w zakresie zarządzania kompetencjami i umiejętnościami.

ArcelorMittal, największy na świecie producent stali, zwolnił w niektórych zakładach pracowników i ostrzegł, że spadek zamówień latem br. pogłębił się. Liczba zlikwidowanych przez koncern stanowisk pracy od roku 2006 przekroczyła już 30 tysięcy. Podając jako powód spadek popytu na stal i kryzys finansowy w strefie euro, koncern zdecydował się na całkowite wyłączenie dwóch jednostek produkcyjnych w Belgii. Koncern rozważa także wstrzymanie pracy jednostek w Niemczech i Hiszpanii. W swojej polskiej spółce ArcelorMittal odsunął w czasie decyzję o wygaszeniu wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku