Warszawa: Spór o Irak

[2005-01-15 21:22:09]

Dzisiaj odbyło się w Warszawie spotkanie z Paulem Hamptonem, działaczem brytyjskiej organizacji Workers Liberty (Wolność Pracownicza), zorganizowane przez Nurt Lewicy Rewolucyjnej.

Tematem spotkania był głównie sposób budowania ruchu antywojennego. Workers Liberty to organizacja trockistowska, która krytykuje działania brytyjskiej koalicji "Stop the War". Hampton stwierdził że koalicja ta miała spore osiągnięcia, ale w końcu została opanowana przez SWP (Socjalistyczną Partię Robotniczą) i jest obecnie jej przykrywką. SWP sprzymierzyła się z grupami islamskimi, związanymi z ekstremistami religijnymi. Na bazie ruchu antywojennego próbuje zbudować koalicję wyborczą RESPECT (Respecting Equality, Socialism, Peace, the Environment, Community and Trade Unionism – Respektowanie Równości, Socjalizmu, Pokoju, Środowiska, Wspólnoty i Ruchu Związkowego). Mówca skrytykował tą formację za odejście od haseł socjalistycznych.

Na pytanie dziennikarza lewica.pl, czym różni się Workers Liberty od partyjniackiej SWP i czy ma jakąś realną alternatywę, Hampton odpowiedział, że jego organizacji zależy głównie na kontaktach z organizacjami irackich pracowników, przyznał jednak że nastawia się ona na tworzenie partii politycznej. WL utrzymuje kontakty z irackimi związkami zawodowymi. Organizuje między innymi na ich rzecz zbiórki funduszy.

Hampton skrytykował iracki ruch oporu za szerzenie fundamentalistycznych haseł, co wywołało zażartą dyskusję. Część zebranych argumentowała że ruch oporu tworzą różnorodne ugrupowania i nie można generalizować. Udowaniali że Irak to państwo w dużym stopniu świeckie, więc powtórka wariantu irańskiego jest mało prawdopodobna, a islam stanowi jedynie formę dla większości organizacji zbrojnych. Prawdziwą przyczyną powstania jest natomiast nędza i ogromne, sięgające 70% bezrobocie.

Paul Hampton stwierdził też że WL nie popiera hasła natychmiastowego wycofania wojsk, gdyż "miałoby to katastrofalne skutki dla środowisk pracowniczych". Jednocześnie skrytykował postawy irackich komunistów. Mówił że Iracka Partia Komunistyczna wierząc w zapewnienia marionetkowego rządu zdecydowała się go poprzeć i opowiada się za okupacją. Robotnicza Komunistyczna Partia Iraku wprawdzie sprzeciwia się okupacji i zdecydowała się zbojkotować wybory, ale łudzi się co do tego że sytuację zmieni zastąpienie wojsk USA i państw satelickich siłami ONZ.

Pewne osiągnięcia ma natomiast ruch pracowniczy. Iracka Federacja Związków Zawodowych, związana z IPK oraz Federacja Rad Pracowniczych i Związków, związana z RKPI, przeprowadziły kilka zwycięskich protestów, poprawiając sytuację irackich pracowników.

strona Workers Liberty - www.workersliberty.org
Mówcy trzeba przyznać że wśród irackiego ruchu oporu są grupy fundamentalistyczne. Bez wątpienia prawdą jest także fakt wykorzystywania do swoich celów ruchu antywojennego przez trockistów z SWP, a w Polsce jej odpowiednika Pracowniczej Demokracji.

Nie znaczy to jednak że należy potępiać cały iracki ruch oporu, który tworzy ponad 30 organizacji o szerokim spektrum politycznym - od islamistów po maoistów. Działanie irackich partii komunistycznych, które nie bardzo wiedzą po której stanąć stronie i nie chcą organizować własnej partyzantki, jest dowodem na ich upadek. Stojąc z boku oddają pole marionetkom Amerykanów z jednej strony i arabskim nacjonalistom z drugiej.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku