Kraków, Kielce: 60. rocznica Wyzwolenia

[2005-01-16 14:16:35]

W Krakowie uroczyście uczczono wyzwolenie obozu koncentracyjnego w dzielnicy Płaszów. Wymordowanych w nim ludzi wspomniano w okolicznościowej modlitwie. Pod pomnikiem ofiar złożono wieńce i zapalono znicze. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, wojska, organizacji kombatanckich oraz konsulowie USA, Niemiec i Austrii.

Obóz koncentracyjny w Krakowie Płaszowie został założony w grudniu 1942 roku. Początkowo funkcjonował jako obóz pracy przymusowej dla krakowskich Żydów. Od 1944 roku został przekształcony w obóz koncentracyjny. Więziono w nim Polaków, Żydów, Cyganów, Rumunów, Węgrów, Włochów i Czechów. W sumie przez obóz w Płaszowie przeszło 150 tysięcy osób, z czego ponad 80 tysięcy zostało zamordowanych.

W styczniu 1945 władze hitlerowskie przystąpiły do likwidacji obozu. Więźniów wywożono do obozów znajdujących się bardziej na Zachód lub zabijano na miejscu. Ocalałych wyzwoliły wkraczające do Płaszowa oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego.

***


60. rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną świętowano natomiast w Kielcach. Przedstawiciele władz lokalnych, organizacji kombatanckich i studenckich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne (na zdjęciu) oraz zapalili znicze na mogiłach żołnierzy polskich i radzieckich.

Kielczanie patrzyli przed sześćdziesięcioma laty na wojska radzieckie, jak na wyzwolicieli ze strasznych lat okupacji niemieckiej. Młode pokolenie z radością witało wtenczas szansę rozpoczęcia nauki - mówił podczas uroczystości Jan Garycki ze Związku Kombatantów RP. Przedstawiciele władz polskich oraz konsul rosyjski w Krakowie Leonid Rodionow podkreślili, że żołnierzom polskim i radzieckim należy oddać cześć i szacunek.

Kielce zostały wyzwolone 15 stycznia po całodziennym szturmie. W czasie walk poległo około 500 osób po stronie Polaków i Sowietów oraz ponad 6 tysięcy żołnierzy hitlerowskich Niemiec.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 września:

1906 - Urodził się José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40-tych założył Partię Socjalemokratyczną, a następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent Kostaryki.

1924 - ZSRR: Premiera filmu niemego "Aelita" w reżyserii Jakowa Protazanowa.

1939 - Podczas nalotu lotnictwa niemieckiego na Warszawę zniszczony został dom przy ul. Wareckiej 7, siedziba CKW PPS, redakcji i drukarni "Robotnika".

1952 - W Hopkinsville urodziła się bell hooks ( właśc. Gloria Jean Watkins) amerykańska pisarka, poetka, feministka „trzeciej fali”, jedna z czołowych przedstawicielek czarnego feminizmu.

1962 - Proklamowanie Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1981 - USA: Sandra Day O'Connor jako pierwsza kobieta została wybrana sędzią Sądu Najwyższego.

1983 - Irlandia Północna: 38 członków IRA uciekło z więzienia Maze.

1996 - Irlandia: Zamknięto ostatnie azyle sióstr magdalenek.

2003 - Zmarł Edward Said, amerykański teoretyk postkolonializmu. Autor m.in. "Orientalizmu".

2008 - Południowa Afryka: Kgalema Motlanthe został wybrany na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Thabo Mbekiego.


?
Lewica.pl na Facebooku