Kraków, Kielce: 60. rocznica Wyzwolenia

[2005-01-16 14:16:35]

W Krakowie uroczyście uczczono wyzwolenie obozu koncentracyjnego w dzielnicy Płaszów. Wymordowanych w nim ludzi wspomniano w okolicznościowej modlitwie. Pod pomnikiem ofiar złożono wieńce i zapalono znicze. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz, wojska, organizacji kombatanckich oraz konsulowie USA, Niemiec i Austrii.

Obóz koncentracyjny w Krakowie Płaszowie został założony w grudniu 1942 roku. Początkowo funkcjonował jako obóz pracy przymusowej dla krakowskich Żydów. Od 1944 roku został przekształcony w obóz koncentracyjny. Więziono w nim Polaków, Żydów, Cyganów, Rumunów, Węgrów, Włochów i Czechów. W sumie przez obóz w Płaszowie przeszło 150 tysięcy osób, z czego ponad 80 tysięcy zostało zamordowanych.

W styczniu 1945 władze hitlerowskie przystąpiły do likwidacji obozu. Więźniów wywożono do obozów znajdujących się bardziej na Zachód lub zabijano na miejscu. Ocalałych wyzwoliły wkraczające do Płaszowa oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego.

***


60. rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną świętowano natomiast w Kielcach. Przedstawiciele władz lokalnych, organizacji kombatanckich i studenckich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bojowników o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne (na zdjęciu) oraz zapalili znicze na mogiłach żołnierzy polskich i radzieckich.

Kielczanie patrzyli przed sześćdziesięcioma laty na wojska radzieckie, jak na wyzwolicieli ze strasznych lat okupacji niemieckiej. Młode pokolenie z radością witało wtenczas szansę rozpoczęcia nauki - mówił podczas uroczystości Jan Garycki ze Związku Kombatantów RP. Przedstawiciele władz polskich oraz konsul rosyjski w Krakowie Leonid Rodionow podkreślili, że żołnierzom polskim i radzieckim należy oddać cześć i szacunek.

Kielce zostały wyzwolone 15 stycznia po całodziennym szturmie. W czasie walk poległo około 500 osób po stronie Polaków i Sowietów oraz ponad 6 tysięcy żołnierzy hitlerowskich Niemiec.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku