UL powinien przekształcić się w partię

[2005-01-17 21:41:44]

Pomorska Unia Lewicy wydała uchwałę , w której apeluje o podjęcie wszelkich działań zmierzających do przekształcenia UL-u w samodzielną organizację polityczną, której celem byłby start w najbliższych wyborach parlamentarnych. Ponadto pomorscy działacze wzywają do powołania organów, których celem ma być stworzenie na bazie UL nowej niezależnej partii politycznej. Partia ta powinna przyjąć konsekwentnie lewicową linię działania, będąc jednocześnie otwartą na działaczy związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

Jeden z liderów pomorskiej Unii Lewicy Krzysztof Kwater zwrócił uwagę w rozmowie z dziennikarzem „Głosu Wybrzeża”, iż nie wszyscy członkowie Unii Pracy przystąpili do UL-u. Jego zdaniem gdy UL przekształci się w partię polityczną, a UP postanowi wejść w całości do nowej partii, wspomniani działacze powinni podporządkować się woli większości, lub poszukać sobie miejsca gdzie indziej. Gdyby jednak decyzja UP była inna, jak powiedział Kwater „członkowie UL-u mają już pomysł na swoje przyszłe losy polityczne”.

W rozmowie z dziennikarzem lewica.pl Kwater zarysował program działań UL-u na najbliższy okres. Jego zdaniem Unia Lewicy przede wszystkim powinna skupić się na obronie interesów ludzi pracy, których prawa są powszechnie gwałcone w prywatnych firmach, w których nie działają żadne związki zawodowe. Podkreślił również, iż działania te powinny dotyczyć przede wszystkim średnich i małych przedsiębiorstw prywatnych, gdzie pracownicy są często traktowani dużo gorzej, niż w dużych zakładach pracy.

W kwestii wyborów prezydenckich lider pomorskiej Unii Lewicy stwierdził, iż jego formacja powinna, jako siła pragnąca odgrywać poważne znaczenie na polskiej scenie politycznej, wystawić jednego wspólnego kandydata, który zbuduje wyrazisty wizerunek nowej partii.

Kwater wskazał również na duże różnice programowe oddzielające UL od SLD i SdPL. W przypadku tej ostatniej partii przypomniał o zakusach jej liderów na mariaż z liberalną Unią Wolności, której przywódcy są powiązani z twórca neoliberalnych przemian Leszkiem Balcerowiczem.
Zarysowany przez pomorską Unię Lewicy program działania jest praktycznie jedyną szansą na zbudowanie w Polsce konsekwentnej lewicy, pozbawionej baronów, pupilków Banku Światowego i entuzjastów podatku liniowego, która cieszyłaby się szerokim poparciem społecznym. Tylko stworzenie nowej partii politycznej, która wystartuje w najbliższych wyborach, może spowodować, iż UL nie stanie się kolejnym intelektualny kółkiem wzajemnej adoracji. Warto spróbować, gdyż szansa, jaka przed nami się rysuje może nie powtórzyć się już nigdy. Oczywiście nie należy popadać w hurraoptymizm, jednak wątpiący powinni zwrócić uwagę, iż jakikolwiek alians z centrolewicą nie zagwarantuje wcale większego poparcia, od tego na jakie może liczyć UL. Niezależnie od wyniku przyszłych wyborów, trzeba pamiętać iż najważniejszym naszym celem powinno być zbudowanie w oparciu o związki zawodowe i organizacje społeczne jednoznacznie lewicowego ruchu społecznego, który za cztery lata mógłby w kraju wymęczonym latami rządów neoliberałów, stanowić realną nadzieję na odejście od antyspołecznych recept gospodarczych, które spychają 60 proc. społeczeństwa poniżej minimum socjalnego. Warto spróbować, gdyż możemy zyskać kraj, w którym wolność, równość i sprawiedliwość społeczna nie będą tylko pustymi frazesami.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku