Kolejna rozprawa w procesie Nieznalskiej

[2005-01-20 00:09:48]

Przed gdańskim sądem odbyła się kolejna rozprawa w procesie Doroty Nieznalskiej, artystki oskarżonej przez środowiska skrajnie prawicowe o obrazę uczuć religijnych.

Artystka wyjaśniła przesłanie swojej pracy stwierdzając, iż „jest ona krytyką kulturowego wzorca męskości i pewnego typu zachowania młodych mężczyzn, którzy sami sobie narzucają przemoc, katując swoje ciało. Zawarty w instalacji krzyż jest symbolem cierpienia zaczerpniętym z symboliki chrześcijańskiej”. Ponadto praca składa się również z filmu wideo pokazującego twarz mężczyzny w ekstremalnym wysiłku trenującego na siłowni, co w połączeniu z pierwszym elementem pomaga dokonać właściwej interpretacji dzieła artystki.

Nieznalska wypowiedziała się również na temat swojego stosunku do katolicyzmu, stwierdzając, iż: „w dzieciństwie zostałam właściwie przemocą, bez mojej zgody i pod presją środowiska, uświadomiona religijnie. Jako 13-latka zostałam ochrzczona i przyjęłam komunię. To spowodowało negatywny odbiór wiary i religii w moim życiu. Dla mnie wiara chrześcijańska przejawia się właściwie w dewocji i nienawiści do bliźnich. Moją reakcją na to są prace, które tworzę.”

Na sali rozpraw tłumnie zjawili się przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych, którzy utrudniali prowadzenie rozprawy, głośno komentując jej przebieg oraz prezentując symbole religijne. Dwie starsze kobiety zostały wyrzucone z sali. Jedna, która wbrew zakazowi fotografowała sędziego, została zatrzymana przez policję. Artystkę wspierała natomiast kilkunastoosobowa grupa działaczy Zielonych 2004 i grupy Gender z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy trzymali transparenty "Tak dla wolności sztuki", "Nie dla happeningów LPR w galeriach". Tłum zachowywał się wobec nich bardzo agresywnie, jednej osobie wyrwano i podarto transparent, były okrzyki "ty Żydówko!", "pedały!". Gdański radny LPR Grzegorz Sielatycki powiedział do dwóch działaczek Zielonych: "wyjdzcie przed sąd - długo nie postoicie".

Do grupy przeciwników skrajnej prawicy dołączył na chwilę pisarz Paweł Huelle, który dzień wcześniej odpowiadał przed tym samym sądem w procesie o zniesławienie wytoczonym przez prałata Henryka Jankowskiego.

Przypomnijmy, iż również w czasie tamtego procesu dały znać o sobie grupy skrajnie prawicowe, których przedstawiciele wnieśli na sale rozpraw obrażające pisarza lub antysemickie transparenty. Sędzia kilkakrotnie musiał przerywać rozprawę, a także wyprosił z sali pewną wymachującą laską starszą kobietę. Po zakończeniu rozprawy zwolennicy prałata zwrócili się do ochraniających pisarza policjantów ze słowami „Dlaczego bronicie tego Żyda?” Huelle już wcześniej stwierdził, iż czuje się zaszczycony, gdy adwersarze, nazywają go mianem Żyda.

Bartosz Machalica
współpraca Krzysztof Kobrzak
Bartłomiej Kacper Przybylski

Zachowania środowisk skrajnie prawicowych komentować nie trzeba, gdyż najlepszy komentarz wobec ich poczynań stanowią słowa samej Nieznalskiej, wskazujące na wszechobecną dewocję i nienawiść bliźniego. Słowa uznania należą się natomiast sympatykom artystki, którzy nie pozwolili, aby została zaszczuta i wspierali ją pomimo agresywnych zachowań środowisk dewocyjnych. Tak trzymać.

Bartosz Machalica



Dojrzałej wiary nie sposób obrazić. Uczucia religijne oparte na solidnym fundamencie nie zostaną podważone widokiem nagich genitaliów czy wizerunkiem księdza w psiej budzie (sprawa Galerii „Arsenał” z Białegostoku). Histeryczna nagonka bogobojnych działaczy LPR i MW świadczy o tym, że ich rzekome „uczucia religijne” to tylko fasada, która ma ukryć fakt, iż nie mają oni tak naprawdę nic interesującego do powiedzenia. Na tle coraz bardziej żałosnej „czarnej prawicy” wyróżnia się jasny punkt w osobie Doroty Nieznalskiej - zawsze opanowanej, wyważonej, zachowującej się godnie, nie zniżającej się do poziomu LPR i MW. Nieznalska swoją klasą po prostu przyćmiewa maluczkich, katolicko-narodowych cenzorków.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku