Australia: Ambasada Syrii zdemolowana

[2012-02-05 20:35:08]

Ambasada Syrii w Canberze została zaatakowana i częściowo zdemolowana przez demonstrantów, potępiających rządy syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Grupa protestujących wtargnęła na teren placówki w stolicy Australii i wyrządziła "znaczne szkody" na parterze dwupiętrowego budynku.

Dwaj członkowie personelu ambasady, którzy znajdowali się w budynku w chwili ataku, zabarykadowali się w pokoju. Po przybyciu policji zostali z niego uwolnieni. Nic im się nie stało.

Tłum rozpierzchł się przed przybyciem policji. Nikt nie został zatrzymany.

W ostatnich dniach Syryjskie ambasady w innych krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji, Egipcie, Kuwejcie, stały się celem podobnych ataków. Demonstranci atakowali placówki oburzeni masakrą, jakiej w nocy z 3 na 4 lutego dokonały oddziały wojskowe lojalne wobec Asada w mieście Hims, gdzie zginęło co najmniej 230 osób, a 700 zostało rannych. Był to najkrwawszy atak w trwającym od niemal roku powstaniu przeciwko reżimowi.

Australijski minister spraw zagranicznych Kevin Rudd potępił masakrę, nazywając ją "zbrodnią wojenną".

4 lutego Rosja i Chiny po raz kolejny zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeńswa ONZ potępiającą przemoc syryjskiego reżimu wobec opozycji.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Szukam wspólnika do programu zwalczania nienawiści w internecie
Polska
22 luty 2026
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku