Unia naciska na polskich emerytów?

[2012-02-17 12:04:11]

Kształtowanie systemów emerytalnych nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej. Pomimo tego w czwartek, 16 lutego, Komisja Europejska opublikowała tzw. Białą Księgę Emerytur. Komisja zaleca, by kraje członkowskie promowały dłuższą pracę poprzez powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia, ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur i zniwelowanie różnicy między kobietami i mężczyznami.

Zapewnienie adekwatnych świadczeń emerytalnych na przyszłość jest możliwe, jeśli dokończymy reformy, do których się zobowiązaliśmy. Dotyka nas efekt starzenia się społeczeństwa, osoby z wyżu demograficznego osiągają wiek emerytalny, a na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych osób - oświadczył w czwartek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Europejska Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), zrzeszająca prawie sto organizacji związkowych i branżowych z 36 krajów europejskich, skrytykowała dokument Komisji. Analiza zaprezentowana w Białej Księdze skupia się głównie na rosnącej skali wydatków na emerytury. W tym kontekście Konfederacja następująco komentuje na swojej stronie prezentowane rozwiązania:

Podwyższenie wieku emerytalnego dla pracowników korzystających z publicznych systemów emerytalnych. Autorzy tej rekomendacji nie wzięli pod uwagę uciążliwości wynikających z wykonywania niektórych zawodów oraz faktu, że obecnie starsi pracownicy; średnio 50 proc. w Unii Europejskiej; nie dożywają nawet do wieku emerytalnego.

EKZZ uważa także, że rozwój prywatnych systemów emerytalnych bez uwzględnienia skutków kryzysu finansowego, który miał wpływ na kapitał zgromadzony w funduszach a poprzez to drastycznie zredukował emerytury ich klientów. Nie bierze się również pod uwagę faktu, iż ze względu na pogarszanie się standardów zatrudnienia, pracownicy często nie mają środków, by wykupić dodatkową, prywatną polisę.

Claudia Menne
, Sekretarz Konfederacyjna EKZZ, ubolewa, że nie rozmawia się o tym jak wzmocnić publiczne systemy emerytalne opierające się na solidarności między- i wewnątrzpokoleniowej. To one właśnie są najlepiej przygotowane do zapewnienia godziwych emerytur świadczeniobiorcom.

Dla EKZZ wzmocnienie publicznych systemów emerytalnych oznaczałoby wzrost posiadanych przez nie zasobów poprzez promowanie inwestycji oraz tworzenie dobrze płatnych i bezpiecznych miejsc pracy.

Katarzyna Matuszewska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku