Unia naciska na polskich emerytów?

[2012-02-17 12:04:11]

Kształtowanie systemów emerytalnych nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej. Pomimo tego w czwartek, 16 lutego, Komisja Europejska opublikowała tzw. Białą Księgę Emerytur. Komisja zaleca, by kraje członkowskie promowały dłuższą pracę poprzez powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia, ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur i zniwelowanie różnicy między kobietami i mężczyznami.

Zapewnienie adekwatnych świadczeń emerytalnych na przyszłość jest możliwe, jeśli dokończymy reformy, do których się zobowiązaliśmy. Dotyka nas efekt starzenia się społeczeństwa, osoby z wyżu demograficznego osiągają wiek emerytalny, a na rynek pracy wchodzi coraz mniej młodych osób - oświadczył w czwartek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Europejska Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), zrzeszająca prawie sto organizacji związkowych i branżowych z 36 krajów europejskich, skrytykowała dokument Komisji. Analiza zaprezentowana w Białej Księdze skupia się głównie na rosnącej skali wydatków na emerytury. W tym kontekście Konfederacja następująco komentuje na swojej stronie prezentowane rozwiązania:

Podwyższenie wieku emerytalnego dla pracowników korzystających z publicznych systemów emerytalnych. Autorzy tej rekomendacji nie wzięli pod uwagę uciążliwości wynikających z wykonywania niektórych zawodów oraz faktu, że obecnie starsi pracownicy; średnio 50 proc. w Unii Europejskiej; nie dożywają nawet do wieku emerytalnego.

EKZZ uważa także, że rozwój prywatnych systemów emerytalnych bez uwzględnienia skutków kryzysu finansowego, który miał wpływ na kapitał zgromadzony w funduszach a poprzez to drastycznie zredukował emerytury ich klientów. Nie bierze się również pod uwagę faktu, iż ze względu na pogarszanie się standardów zatrudnienia, pracownicy często nie mają środków, by wykupić dodatkową, prywatną polisę.

Claudia Menne
, Sekretarz Konfederacyjna EKZZ, ubolewa, że nie rozmawia się o tym jak wzmocnić publiczne systemy emerytalne opierające się na solidarności między- i wewnątrzpokoleniowej. To one właśnie są najlepiej przygotowane do zapewnienia godziwych emerytur świadczeniobiorcom.

Dla EKZZ wzmocnienie publicznych systemów emerytalnych oznaczałoby wzrost posiadanych przez nie zasobów poprzez promowanie inwestycji oraz tworzenie dobrze płatnych i bezpiecznych miejsc pracy.

Katarzyna Matuszewska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku