Warszawa: Społeczna sesja Rady Miasta już jutro

[2012-02-18 13:02:31]

Blisko 100 osób zebrało się 13 lutego o godzinie 17.15 pod stołecznym Ratuszem. Zgromadzeni członkowie Porozumienia Oświatowego: rodzice, uczniowie i studenci z Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego oraz działacze społeczni i aktywiści ruchu lokatorskiego, protestowali przeciwko zamykaniu warszawskich szkół i przedszkoli, a także cięciom w finansowaniu oświaty, obejmującym m.in. zamykanie szkolnych stołówek.

W gorącej atmosferze protestu, której udało się przezwyciężyć mroźną, zimową aurę, dostrzec można było transparenty takie jak: "Edukacja nie na sprzedaż”, „Nie dla cięć socjalnych” i „Powiedzcie to naszym dzieciom”. Zgromadzeni skandowali: „Konsultacje!”, „Demokracja bezpośrednia!” i „Ostatnia kadencja!”. Ich zdaniem likwidacja szkół to tylko część szerszego procesu. Państwo i samorządy wycofują się ze swoich zadań. Na Mokotowie zamyka się szkolne stołówki. Samorząd chce, żeby przejęli je ajenci i firmy cateringowe. A to przecież spowoduje, że obiady będą droższe! - komentowano pod Ratuszem.

Czujemy się oszukani – mówił Piotr Żylonis, przewodniczący Rady Rodziców z Gimnazjum nr 71 - Nie ma rozmowy, nie ma dialogu na żadnym etapie, począwszy od Rady Dzielnicy, a kończąc na Radzie Miasta. Maciej Łapski z DZS dodawał, że zamykanie szkół przychodzi władzom bardzo łatwo, ale zapotrzebowanie na nie już wkrótce wzrośnie. Otwieranie nowych placówek będzie wtedy niezwykle trudne. Mówi się, że jest niż demograficzny, ale po nim przyjdzie wyż. Gdzie dzieci się będą wtedy uczyć? Zamykano masowo przedszkola i teraz jest ich za mało. Tak samo będzie ze szkołami – komentował. Z kolei Łukasz Drozda z DZS, zauważał, iż edukacji nie można oceniać za pomocą tych samych kryteriów co firmy. Przypomniał też, że na zamknięciu jednej z bielańskich szkół władze miasta mają zamiar zaoszczędzić w skali roku ok. 19 tys. zł. Tymczasem z miejsca protestu widoczne były 2 wiaty przystanków tramwajowych, zamontowane w ubiegłym roku, które kosztowały samorząd ok. 16 mln zł. Poprzednie zadaszenia w tym miejscu miały raptem kilka lat.

Członkowie Porozumienia Oświatowego zapowiadają, że to dopiero początek. Już w najbliższą niedzielę 19 lutego o godz. 15.00 w sali 205 budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Kampus Główny UW, Krakowskie Przedmieście 26/28) organizują „Społeczną Sesję Rady Miasta". Głos zabiorą uczniowie, rodzice, studenci i eksperci. Na sesję zaproszono również radnych, którzy będą mogli wziąć w niej udział na takich samych zasadach, jak każdy z obecnych na sali. Miasto to my, obywatele, a nie urzędniczy aparat – przypominają organizatorzy spotkania z DZS i POŚ.

Mateusz Piotrowski


Fot. Łukasz Drozda

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku