Warszawa: Udana blokada eksmisji
[2012-04-25 23:27:07]
Blokujący zajęli niemal całą klatkę schodową kamienicy. Komornik próbował wejść do środka, ale nie był w stanie tego zrobić. Poprosił o asystę policję. Ta po obliczeniu potrzebnych sił stwierdziła, że w związku z wizytą premiera Chin, nie dysponuje dostateczną liczbą funkcjonariuszy. Na miejscu pojawiło się ok. 20 policjantów, którzy pomimo nalegań komornika nie weszli nawet do budynku. Komornik przy świadkach podpisał protokół w którym stwierdził niemożność wykonania czynności komorniczych. Demonstrujący wystawili przez okno klatki schodowej tubę i zorganizowali wiec. Informowali mieszkańców miasta o tym co dzieje się w kamienicy. Odśpiewano dedykowaną Hannie Gronkiewicz-Waltz piosenkę "Waltz, Waltz, miastem toczy się Waltz". Zebrani przemawiali też do policjantów informując, że nie mają oni obowiązku interweniowania na polecenie komornika, zwłaszcza gdy eksmisja budzi wątpliwości prawne, a tak jest w tym przypadku. Z okien wywieszono transparenty "Lokatorzy to nie towar" oraz "Brońmy się przed eksmisjami i wyzyskiem czynszowym". Budynek w którym zamieszkuje lokatorka został zreprywatyzowany przejęła go spółka Dora, która wypowiedziała jej umowę najmu oraz zażądała zapłaty ponad 9 tys. zł zaległego czynszu. Za radą prawnika z urzędu lokatorka poszła na ugodę z właścicielem kamienicy, prosząc o przyznanie lokalu socjalnego. Został on przyznany, a sąd orzekł eksmisje, pomimo że odrzucił wszystkie roszczenia finansowe właściciela. Przyznany przez dzielnicę Śródmieście lokal nie spełniał podstawowych standardów: nie odpowiadał sytuacji rodzinnej i zdrowotnej lokatorki. Ze względu na zabiegi oraz problemy z chodzeniem 15 metrów kwadratowych to zdecydowanie zbyt mała powierzchnia dla niej. Wnioskowała ona o przyznanie lokalu, który będzie można podzielić na dwa pomieszczenia, ponieważ mieszka z 21-letnim synem, który się nią opiekuje. Po uzyskaniu porady prawnej od organizacji lokatorskich lokatorka złożyła w sądzie administracyjnym odwołanie od decyzji zarządu dzielnicy. Pomimo, że był o tym powiadamiany, komornik przystąpił do czynności eksmisyjnych nie czekając na sądowe rozstrzygnięcie w tej sprawie. (fot. R.W., Miasta w Komie) |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
22 listopada:
1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.
1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.
1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.
1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.
1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.
1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.
2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.
?