Prywatne szkoły wyższe łamią prawo

[2005-02-06 23:18:49]

Zdecydowana większość prywatnych szkół wyższych jest na bakier z prawem. Pobieranie przez nie rażąco wygórowanych opłat za rezygnację z umowy (np. 1500 zł) i zbyt wysokich odsetek za opóźnienie w zapłacie czesnego (nawet do 360 proc. w skali roku), to tylko niektóre stosowane przez nie zakazane postanowienia – donosi "Gazeta Prawna".

Do takich wniosków doszedł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po sprawdzeniu umów podpisywanych ze studentami w 190 niepaństwowych szkołach wyższych (stanowiących 2/3 wszystkich zarejestrowanych). W 80 proc. z nich wystąpiły jakieś nieprawidłowości, zastrzeżeń nie było tylko do 39 szkół.

Prywatne szkoły wyższe postępują na bakier z przepisami zastrzegając sobie prawo do jednostronnych zmian w umowach i do dokonywania ich wiążącej interpretacji oraz nie przewidując możliwości odstąpienia od umowy w razie podwyższenia czesnego (jak stwierdził UOKiK – 1/5 analizowanych umów nie pozwala studentowi oszacować całego kosztu nauki). Często też poprzez formułowanie odpowiedniej treści umów próbują zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony studentów – np. zobligowują studenta, że nie będzie wnosił żadnych roszczeń, jeśli szkoła zakończy nauczanie na wniosek władz uczelni lub wskutek decyzji ministra. W umowach pojawiają się również stwierdzenia niejednoznaczne i ogólnikowe - takie jak "z ważnych przyczyn" czy "w wyniku nieodpowiedniego zachowania".

Szkoły zapewniają sobie również możliwość dokonywania zmian w ofercie dydaktycznej, programach studiów czy też liczbie godzin, zatem przystępując do nauki studenci nie są pewni tego, czy program nauczania zaoferowany im przez szkołę będzie w pełni realizowany. Jak stwierdził Urząd informacje na temat zmian pojawiają się jedynie na tablicy ogłoszeń, bez dostarczenia konsumentom zmienionej umowy.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku