Przewodniczącym związku został wybrany Marcel Szary z H. Cegielski S.A. Do Komisji Krajowej weszli także: Jarosław Urbański (Komisja Środowiskowa Poznań), Marek Cienciała (Komisja Środowiskowa Tarnowskie Góry - Huta Cynku
Miasteczko Śl.), Katarzyna Lewandowska (Szpital im. W. Degi - Poznań), Sebastian Glica (Komisja Środowiskowa Łódź).
IP zajęła stanowisko w sprawie brutalnych działań policji i ograniczania swobód obywatelskich, a także poparła protest pielęgniarek, stwierdzając jednocześnie, że fakt możliwości zajęcia poborów pracowników przez komorników, w ten sposób egzekwujących długi przedsiębiorstw, jest sprzeczny z obowiązującymi normami prawnymi.
Związek zadecydował o włączeniu się w kampanię na rzecz obrony praw robotników sezonowych i emigrantów. IP poparło organizację Ogólnopolskiej Konferencji Pracowniczej.
Delegaci wystosowali także list otwarty zaadresowany do sympatyków, środowisk wolnościowych, anarchistycznych, lewicowych i syndykalistycznych, w którym zaapelowali o tworzenie komisji zakładowych i środowiskowych. "Chcielibyśmy, aby jak najszybciej Inicjatywa Pracownicza była w stanie znacząco włączyć się w walkę o nowy porządek, gwarantujący pluralizm i demokratyczne swobody, pracę i godną płacę" - napisali w apelu.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza powstał w Poznaniu, a zarejestrowany został 7 września 2004 roku. Dziś związek posiada 9 komisji, w których skupieni są pracownicy z kilkudziesięciu zakładów pracy, m.in. z H. Cegielskiego S.A., Uniontexu SP Sp. z o.o. i Szpitala im. Degi. Wcześniej IP była nieformalną grupą działaczy skupionych w Federacji Anarchistycznej.
Jarosław Urbański
współpraca Szymon Martys