Strajk służby zdrowia rozszerza się na cały kraj

[2005-02-14 13:19:26]

W całym kraju trwają protesty pracowników służby zdrowia. Drugi tydzień prowadzony jest strajk okupacyjny Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Od piątku sześcioro związkowców prowadzi natomiast głodówkę w siedzibie NSZZ "Solidarność" w Warszawie.

Dziś do protestów przyłączyły się kolejne placówki służby zdrowia. W podkieleckiej Morawicy zastrajkowały pielęgniarki z tamtejszego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Pracownice szpitala na godzinę odeszły od łóżek pacjentów. Jak podkreśliła jednak Mirosława Chabior, przewodnicząca "Solidarności" w zakładzie, pacjentom nie groziło żadne niebezpieczeństwo bowiem dyżury przy chorych pełnione były rotacyjnie.

Pielęgniarki z Morawicy protestują w ramach solidarności ze związkowcami ze Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i Warszawy. Zapowiadają, że jutro będą kontynuowały protest i odejdą od łóżek pacjentów na dwie godziny.

Sytuacja w placówkach służby zdrowia w województwie świętokrzyskim jest bardzo napięta. Od ubiegłej środy w regionie obowiązuje pogotowie strajkowe. W najbliższych dniach do akcji strajkowej mają włączyć się związkowcy ze szpitali w Opatowie, Włoszczowie, Sandomierzu i Busku-Zdroju.

Poniedziałek jest także pierwszym dniem protestu pracowników służby zdrowia w Łodzi. Akcję ostrzegawczą przygotowało Forum Pracowników Ochrony Zdrowia, zreszające przedstawicieli wszystkich związków zawodowych oraz samorządów pielęgniarskich i lekarskich. W budynkach placówek służby zdrowia w mieście wywieszono białe flagi. Wystosowano także list otwarty do władz i obywateli, w którym czytamy między innymi: "Protestujemy przeciwko projektowanej ustawie o restrukturyzacji i pomocy publicznej zakładów opieki zdrowotnej. Jesteśmy przeciwni prywatyzacji służby zdrowia, ochrona zdrowia to nie zakład produkcyjny, bo ze zdrowia nie można tworzyć produktu". W Łodzi nie przewiduje się na razie ostrzejszej formy protestu.

Do protestu przyłączyła się także Lubelszczyzna. W szpitalach w Opolu Lubelskim, Łukowie, Chełmie i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie przeprowadzono dziś godzinne strajki ostrzegawcze. Pracownicy szpitali protestowali przed budynkami swoich zakładów. Dyżury przy chorych były pełnione rotacyjnie.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku