Strajk służby zdrowia rozszerza się na cały kraj
[2005-02-14 13:19:26]
Dziś do protestów przyłączyły się kolejne placówki służby zdrowia. W podkieleckiej Morawicy zastrajkowały pielęgniarki z tamtejszego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Pracownice szpitala na godzinę odeszły od łóżek pacjentów. Jak podkreśliła jednak Mirosława Chabior, przewodnicząca "Solidarności" w zakładzie, pacjentom nie groziło żadne niebezpieczeństwo bowiem dyżury przy chorych pełnione były rotacyjnie. Pielęgniarki z Morawicy protestują w ramach solidarności ze związkowcami ze Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i Warszawy. Zapowiadają, że jutro będą kontynuowały protest i odejdą od łóżek pacjentów na dwie godziny. Sytuacja w placówkach służby zdrowia w województwie świętokrzyskim jest bardzo napięta. Od ubiegłej środy w regionie obowiązuje pogotowie strajkowe. W najbliższych dniach do akcji strajkowej mają włączyć się związkowcy ze szpitali w Opatowie, Włoszczowie, Sandomierzu i Busku-Zdroju. Poniedziałek jest także pierwszym dniem protestu pracowników służby zdrowia w Łodzi. Akcję ostrzegawczą przygotowało Forum Pracowników Ochrony Zdrowia, zreszające przedstawicieli wszystkich związków zawodowych oraz samorządów pielęgniarskich i lekarskich. W budynkach placówek służby zdrowia w mieście wywieszono białe flagi. Wystosowano także list otwarty do władz i obywateli, w którym czytamy między innymi: "Protestujemy przeciwko projektowanej ustawie o restrukturyzacji i pomocy publicznej zakładów opieki zdrowotnej. Jesteśmy przeciwni prywatyzacji służby zdrowia, ochrona zdrowia to nie zakład produkcyjny, bo ze zdrowia nie można tworzyć produktu". W Łodzi nie przewiduje się na razie ostrzejszej formy protestu. Do protestu przyłączyła się także Lubelszczyzna. W szpitalach w Opolu Lubelskim, Łukowie, Chełmie i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie przeprowadzono dziś godzinne strajki ostrzegawcze. Pracownicy szpitali protestowali przed budynkami swoich zakładów. Dyżury przy chorych były pełnione rotacyjnie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?