Egipt: Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich

[2012-06-25 02:28:20]

Przewodniczący egipskiej Najwyższej Komisji Wyborczej Faruk Sultan, ogłosił w niedzielę 24 czerwca oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich z 16 i 17 czerwca. Zwycięzcą został lider Partii Wolności i Sprawiedliwości, stanowiącej polityczną reprezentację Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Morsi (na zdjęciu). Uzyskał on 51,73 proc. głosów, podczas gdy jego rywal, były premier Ahmed Szafik 48,27 proc. Frekwencja była nieco niższa niż podczas wyborów parlamentarnych i wyniosła 51,58 proc.

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników obydwaj kandydaci ogłosili swoje zwycięstwo. Przedstawiciel sztabu wyborczego Morsiego, Ahmed Abdul-Atti oświadczył, że ich kandydat zdobył 52,5 proc, głosów. Z kolei Szafik miał uzyskać 51,5 proc. głosów, co wynikało z wypowiedzi rzecznika jego kampanii, Ahmeda Sarhana. Wchodząc w rolę zwycięzcy Morsi zdążył wydać oświadczenie w którym uznał wszystkich Egipcjan za swoich braci i siostry oraz zapewnił, że poprowadzi Egipt w kierunku cywilnego, świeckiego i demokratycznego państwa oraz zapowiedział zbudowanie nowoczesnego, demokratycznego państwa dla wszystkich Egipcjan, muzułmanów i chrześcijan.

Mimo poczucia zwycięstwa sztab wyborczy Szafika oskarżył Bractwo Muzułmańskie o fałszerstwa, przekupywanie wyborców przy pomocy wręczania pieniędzy i rozdawania żywności. Stosowali zastraszanie, groźby i przemoc wobec osób popierających kandydaturę Ahmeda Szafika – stwierdza oświadczenie jego sztabu.

Wybory przebiegały w napiętej atmosferze. Na 2 dni przed wyborami Najwyższy Trybunał Konstytucyjny, złożony z sędziów mianowanych jeszcze w okresie rządów Hosniego Mubaraka, rozwiązał parlament, uznając, że część deputowanych została wybrana niezgodnie z ordynacją wyborczą. Trybunał zakwestionował wybór kandydatów reprezentujących partie polityczne z puli 1/3 miejsc przeznaczonych dla kandydatów niezależnych. Jego zdaniem osoby wspierane przez partie uzyskały w ten sposób nadmierne przywileje w stosunku do innych kandydatów.

W tej sytuacji Bractwo Muzułmańskie zaproponowało przeprowadzenie wyborów tylko 1/3 zakwestionowanych mandatów lub przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Propozycja ta nie zyskała jednak poparcia ze strony rządzącej Najwyższej Rady Sił Zbrojnych. Wojskowi oświadczyli, że nowe wybory będą mogły się odbyć dopiero po przyjęciu nowej ustawy zasadniczej.

Z powodu rozwiązania parlamentu nie może też funkcjonować wybrane przezeń Zgromadzenie Konstytucyjne. Zostało ono ostatecznie wyłonione po długotrwałych przetargach pomiędzy różnymi siłami politycznymi. W jego skład weszli przedstawiciele różnych środowisk społecznych, związków zawodowych i wspólnot religijnych. Uzgodniono, że w Zgromadzeniu połowę członków mają stanowić islamiści a drugą połowę przedstawiciele ruchów i środowisk świeckich.

Nowo wybrany prezydent obejmie zatem urząd w państwie pozbawionym parlamentu i konstytucji, gdzie faktyczną władzę sprawuje wojsko.

Bolesław K. Jaszczuk


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 listopada:

1957 - Zmarł Diego Rivera, meksykański malarz, komunista, mąż Fridy Kahlo.

1984 - Powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).

2000 - Kazuo Shii został liderem Japońskiej Partii Komunistycznej.

2017 - Sooronbaj Dżeenbekow (SDPK) objął stanowiso prezydenta Kirgistanu.


?
Lewica.pl na Facebooku