Londyn: Assange czeka na azyl
[2012-06-30 08:57:09]
![]() Znany demaskator dopuścił się rzekomych przestępstw seksualnych w sierpniu 2010 r., podczas pobytu w Sztokholmie. Ofiarami były dwie szwedzkie obywatelki, wolontariuszki portalu WikiLeaks. Assange stanowczo zaprzecza zarzutom i zaznacza, że do stosunku doszło za obopólną zgodą. Według niego oskarżenia mają motyw polityczny. Australijczyk boi się, że po ewentualnej ekstradycji do Szwecji, Sztokholm wyda go Amerykanom. Za publikowanie poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie, może zostać posądzony przez Wojskowy Trybunał Stanów Zjednoczonych o szpiegostwo. Podobnie jak Bradley Manning, żołnierz armii USA, który dostarczał poufne dokumenty portalowi WikiLeaks. Za ujawnianie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej grozi mu dożywocie. W wywiadzie udzielonym rodzimemu dziennikowi "Sydney Morning Herald" Australijczyk apelował o gwarancje dyplomatyczne: Jeśli USA mogłyby zagwarantować, że odstąpią od postępowania przeciwko mnie, albo zaprzestaną wszelkich innych śledztw w sprawie działalności WikiLeaks, to będzie istotna gwarancja. Podczas rozmowy Assange negatywnie ocenił postawę rządu w Canaberze: Zostałem wskazany przez USA, a także premiera i ministra spraw zagranicznych Szwecji jako terrorysta od wysokich technologii. To z pewnością wymaga stanowczej odpowiedzi ze strony rządu pani Julii Gillard. Wyrok ekstradycyjny brytyjskiego sądu, brak gwarancji od USA, oraz zbyt mała pomoc ze strony rządu Australii zmusiły założyciela WikiLeaks do ubiegania się o pomoc i azyl polityczny w ambasadzie Ekwadoru, gdzie spędził ostatnie 11 dni. Słynący z niechęci do USA Prezydent Rafael Correa rozważa udzielenie politycznego Azylu. Anna Alban, ambasador Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, osobiście udała się do Quito, by przedyskutować sprawę Australijczyka z tamtejszym MSZ-em. Kilka dni temu grupa lewicowych intelektualistów napisała list do władz Ekwadoru. List zawiera petycję z prośbą o udzielenie azylu politycznego założycielowi portalu WikiLeaks. Znani przedstawiciele lewicy sprzeciwiają się ekstradycji Australijczyka. Apel został podpisany m.in. przez: Noama Chomsky'ego, Naomi Wolf, Billa Mahera czy Oliviera Stone'a. Według nich jedyna "zbrodnia, której miał się dopuścić Assange, polega na uprawianiu zawodu dziennikarskiego". fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?