Zielona Góra: Lewica żąda ustąpienia Ronowicz

[2005-02-21 18:25:45]

Ugrupowania lewicy domagają się ustąpienia prezydent Zielonej Góry Bożeny Ronowicz (na zdjęciu). Akcję zainicjowała Socjaldemokracja Polska, a pomysł poparły Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polska Partia Socjalistyczna.

Bogusław Jędraś z SdPl zapowiedział stworzenie silnego bloku, który doprowadzi do zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydent Ronowicz. Socjaldemokracja Polska wysłała listy do wszystkich, także prawicowych partii, z apelem o włączenie się w akcję.

Powodem całego zamieszania była odmowa prezydent Ronowicz udostępnienia mediom informacji o wysokości dodatkowych wynagrodzeń, jakie pobierali zastępcy i doradcy pani prezydent. Ronowicz zasłaniała się ustawą o ochronie danych osobowych. Po deklaracji ze strony mediów, iż dziennikarze zwrócą się do sądu o uzyskanie danych na temat zarobków, Ronowicz udostępniła wykaz nagród. Okazało się wówczas, że zastępca pani prezydent po zaledwie ośmiu tygodniach pracy otrzymał nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Nie możemy zaakceptować przechwytywania publicznych pieniędzy do prywatnych rąk. Poza tym proszę pamiętać o jej zachowaniu. Dziennikarze miesiąc czekali, aż pani prezydent wyjawi wielkość nagród. Przez cały ten czas zasłaniała się nieistniejącymi aktami prawnymi. To kompromitujące - twierdzi Bogusław Jędraś. Działacze SdPl podkreślają, że ich akcja odnosi się do całokształtu działalności prezydent Ronowicz, a ostatnie wydarzenia tylko sprowokowały wnioski.

O prezydent Zielonej Góry było głośno po raz pierwszy tuż po wyborach prezydenckich, kiedy oburzona Ronowicz zmobilizowała zielonogórską prokuraturę do ścigania internauty, który komentując drogie podróże służbowe pani prezydent zwrócił się do niej na forum internetowym: "Ronowicz, ty kretynko". Działacze zielonogórskiej lewicy wskazują także inne wątpliwe aspekty działalności Bożeny Ronowicz, jak na przykład zatrudnianie członków rodziny w radach nadzorczych zielonogórskich spółek miejskich, zrywanie kontraktów z lokalnymi przedsiębiorstwami, zorganizowanie przetargu na służbowy samochód tak, by wygrała go firma męża Ronowicz czy pomysł pobierania opłat za korzystanie przez bezdomnych z miejskich noclegowni.

Ona tyle mówiła w swojej kampanii, że trzeba przeciąć wszystkie układy, że polityka w mieście będzie przy otwartej kurtynie, że wszystko ma być jawne. A teraz co? Zapomniała o tym? - retorycznie pyta Janusz Kubicki, lider zielonogórskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To nie tylko nieudolność, to prywata - podsumowuje działalność Ronowicz Bogusław Jędraś. Ronowicz poprzez swoją działalność jest na tyle niepopularna w Zielonej Górze, że należy dążyć do odwołania pani prezydent - twierdzi Wiesław Myszkiewicz z zielonogórskiej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Polska Partia Socjalistyczna deklaruje pomoc w akcji przeciwko Ronowicz. Jej lider w mieście twierdzi jednak, że największym problemem będzie uzyskanie frekwencji, która w przypadku referendum lokalnego musi wynosić 30 proc., aby referendum było ważne. Odwołania Ronowicz chce także Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Problem frekwencji porusza także Andrzej Korona z gorzowskiej PPS. W najbliższą niedzielę odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim referendum w sprawie odwołania prezydenta tego miasta - Tadeusza Jędrzejczaka, który przez pewien czas rządził miastem z aresztu. Zarzuty prokuratora wobec Jędrzejczaka są zasadne, ale naszym zdaniem odwołanie z powodu niskiej frekwencji się nie powiedzie - powiedział w rozmowie z lewica.pl Andrzej Korona.

W przypadku gorzowskiego referendum partie lokalnej lewicy - PPS i SdPl - stoją z boku sporu. Nie angażujemy się w to, ponieważ bycie "za" oznaczałoby wsparcie dla PO oraz PiS, które wykorzystują akcję referendalną dla zdobycia popularności. A raczej usiłują, gdyż efekt jest wątpliwy. Uważamy, że w tej wojnie, która z daleka śmierdzi "polityką", a nie troską o sprawy miasta, stracą wszystkie zaangażowane strony - Jędrzejczak jednak "rozkręcił", finansowane ze środków europejskich, inwestycje miejskie - tłumaczy Andrzej Korona.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku