Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

[2012-08-02 19:55:48]

1 i 2 sierpnia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau odbyły się główne uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. W tym roku przypada 68. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerfamilienlager (cygański obóz rodzinny). W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku hitlerowscy zbrodniarze zamordowali w komorach gazowych blisko 3 tys. osób. Ogółem w Auschwitz zginęło ponad 20 tys. Romów i Sinti.

W 1996 roku w trakcie konferencji "Zagłada-Pamięć-Nadzieja", która odbyła się w Oświęcimiu z inicjatywy Stowarzyszenia Romów w Polsce, ogłoszono 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. W 2011 Sejm uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Zagłada Sinti i Romów jest ciągle, jak zwykłem to nazywać, „Zapomnianym Holokaustem". Media wydają się omijać ten temat. Zastanawiam się dlaczego tak jest. Czy liczą się liczby czy cierpienie poszczególnych osób? Pół miliona Sinti i Romów - mężczyzn, kobiet i dzieci - zamordowano, poddano Holokaustowi. Świat nie wyciągnął z tego żadnych albo prawie żadnych wniosków. Dlatego musimy ciągle przypominać prawdę o Holokauście. Nasze głosy muszą zostać usłyszane! - powiedział Zoni Weisz, świadek tamtych tragicznych wydarzeń.

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski mówił m.in. o trudnej sytuacji Romów w krajach Unii Europejskiej:

Tkwimy w zaklętym kręgu zapóźnień edukacyjnych i ubóstwa. Nasza młodzież masowo kierowana jest do szkół specjalnych, co zamyka jej możliwości dalszej nauki, jak również zatrudnienia. Spotyka to dziesiątki, a może setki tysięcy dzieci romskich.

Jednostkowe przypadki uogólniane są na cały naród. W sytuacjach nagonki ogarnia nas strach. Zdarzały się dramatyczne sytuacje, kiedy baliśmy się wychodzić z domów. Stygmatyzacja tworzy podłoże do aktów terroru, z którymi się spotykamy zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Z tego miejsca, w tym dniu, apeluję do polityków i społeczeństw obywatelskich o przeciwdziałanie przejawom stygmatyzacji.

Z kolei przewodniczący Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose przestrzegł, że: Rasizm skierowany przeciw Romom zagraża demokracji i wartościom, które po zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami obowiązują w Europie.

Na zdjęciu: Obóz koncentracyjny Auschwitz II-Birkenau
fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku