APP "Racja": II Nadzwyczajny Kongres partii (akt.)

[2005-02-27 03:20:39]

26 lutego w Warszawie odbył się II Nadzwyczajny Kongres Krajowy Antyklerykalnej Partii Postępu Racja. Ponad 200 delegatów z całej Polski brało udział w obradach na temat programu partii i jej planów na przyszłość.

Podczas kongresu odbyła się burzliwa dyskusja na temat ewentualnego startu w wyborach prezydenckich redaktora naczelnego Faktów i Mitów Romana Kotlińskiego. W jawnym głosowaniu zdecydowana większość delegatów poparła kandydaturę Kotlińskiego. Odmienne stanowisko zajęła młodzieżówka APP Racja, która zadeklarowała, że w wyborach prezydenckich powinien wystartować jeden kandydat Unii Lewicy. Przewodniczący partii Piotr Musiał w głosowaniu wstrzymał się od głosu. Sam Kotliński, pomimo poparcia, jakie otrzymał, oświadczył, że nie jest jeszcze zdecydowany na udział w wyborach.

Drugą kwestią, która wzbudziła wiele kontrowersji, były popierane przez Musiała zmiany w statucie ugrupowania, które umożliwiłyby udział członków APP Racja w innej partii lub koalicji partyjnej. Z dyskusji jasno wynikało, że przedmiotem sporu był ewentualny sojusz Racji z Unią Lewicy w wyborach parlamentarnych. Mimo ostrych protestów niektórych delegatów, wniosek umożliwiający start APP Racja w ramach UL-u został przegłosowany.

Na kongresie głosowano też nad wotum zaufania wobec zarządu ugrupowania. Piotr Musiał uzyskał poparcie delegatów i nadal będzie kierował partią.

Piotr Szumlewicz


***


Delegaci na Kongres Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" przyjęli także szereg stanowisk w sprawie przyszłości politycznej partii oraz bieżących problemów krajowych.

Kongres APP "Racja" opowiedział się za kontynuowaniem udziału partii w inicjatywie Unii Lewicy. Deklaracja Unii Lewicy zawiera fundamentalne dla APP „Racja” idee, jak respektowanie konstytucyjnych przepisów o neutralności światopoglądowej państwa, przestrzeganie rozdziału kościołów od państwa, likwidacja finansowych przywilejów kościołów i związków wyznaniowych, wyprowadzenie nauczania religii ze szkół publicznych, jak również prezentuje nieugiętą postawę wobec nacisków kościoła katolickiego w sprawach światopoglądowych. Podobnie zawarte w Deklaracji postulaty ekonomiczne i społeczne są tożsame z Programem APP „Racja” - czytamy w stanowisku. Działacze "Racji" postulują przekształcenie Unii Lewicy w partię polityczną oraz jej start w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Zdaniem uczestników Kongresu Unia Lewicy powinna oprzeć swój program na tezach zawartych w Deklaracji oraz idei, że państwo powinno spełniać służebną rolę wobec człowieka, a nie odwrotnie.

Przewodniczący Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" Piotr Musiał w wypowiedzi dla lewica.pl stwierdził: "Według mnie UL powinna przekształcić się w partię polityczną, która mogłaby przyjmować również członków innych partii. Dzięki temu możliwe byłoby stworzenie znaczącej alternatywy dla SLD przy jednoczesnym zachowaniu autonomii partii macierzystych poszczególnych członków. Ponieważ cele polityczne i wola realizacji założeń programowych są zbliżone, ta różnorodność nie będzie stanowić zarzewia konfliktów a wręcz przeciwnie – główną siłę napędową UL." Musiał opowiada się za samodzielnym startem Unii Lewicy w wyborach parlamentarnych, wobec czego z zaskoczeniem odbiera sobotnie stanowisko Rady Krajowej Unii Pracy. APP „Racja” obrała na Kongresie kierunek na stworzenie silnej i alternatywnej dla SLD formacji. Nie zrezygnujemy ze swoich postulatów światopoglądowych i ekonomicznych, a dzięki uczestnictwu w Unii Lewicy widzimy realną szansę na ich wprowadzenie w życie - podkreślił przewodniczący "Racji".

Kongres APP "Racja" zaproponował także stworzenie nowego mechanizmu prawnego jakim byłaby "odpowiedzialność za kłamstwo wyborcze". Każdy przedstawiciel społeczeństwa zajmujący stanowisko pochodzące z wyboru, mógłby zostać z niego usunięty w czasie trwania kadencji, jeżeli sprzeniewierzy się swoim wyborcom, poprzez nie realizowanie składanych obietnic, lub zmianę przynależności partyjnej - czytamy w stanowisku delegatów Kongresu APP "Racja". Działacze partii wierzą, że stworzenie takich mechanizmów skutecznie zapobiegłoby dalszemu obniżaniu się udziału społeczeństwa w życiu politycznym kraju.

Antyklerykalna Partia Postępu "Racja" wyraziła także swoje pełne poparcie dla projektu ustawy o eutanazji autorstwa, goszczącej na Kongresie, profesor Marii Szyszkowskiej. Działacze "Racji" zarzucili liderom SLD brak odwagi do rozpoczęcia debaty publicznej w kwestii dopuszczalności eutanazji mimo, iż od złożenia projektu ustawy na ręce przewodniczącego klubu parlamentarnego SLD minęły już 4 miesiące. Oburzającym jest fakt uzurpowania sobie decydowania o czyimś cierpieniu i życiu przez ludzi kierujących się często głównie własnymi przekonaniami religijnymi. APP "Racja" w całej rozciągłości popiera projekt powyższej ustawy o eutanazji, gdyż jest ona humanitarna i oczekiwana przez wielu nieuleczalnie chorych - czytamy w stanowisku delegatów na Kongres.

Kongres Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" przyjął także stanowisko wyrażające poparcie dla ruchu alterglobalistycznego oraz postulat wyprowadzenia ze szkół nauki przedmiotu "religia" i zastąpienie go "pakietem humanistycznym", który obejmowałby naukę filozofii, etyki i religioznawstwa. Zdaniem delegatów taka reforma programu nauczania pozwoliłaby nauczać w szkołach także takich wartości jak tolerancja i poszanowanie dla drugiego człowieka, pomagałaby młodemu człowiekowi w dokonaniu świadomego wyboru wyznawanej religii i światopoglądu oraz rozszerzałaby zdolności poznawcze.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku